sobota, 18, listopad 2017
Można płacić krajcarami żywieckimi. 

Nową - starą walutę będzie można wymieniać na towary w specjalnych punktach na terenie Żywca od piątku 10. lipca do 30. września.

W obiegu będą monety o nominale 4 krajcary - równowartość 4 zł (20 000 szt.) oraz 40 krajcarów z serii kolekcjonerskiej (500 szt.) Krajcary będzie można nabyć w punktach wymiany: w Żywieckim Muzeum oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. 

Krajcarami (z niem. Kreuzer) czyli tzw. monetami zdawkowymi w Polsce posługiwano się w zaborze austriackim (do 1872 r.)

Po dawnych austriackich monetach z krzyżem na awersie do dzisiaj pozostała powszechnie stosowana nazwa - grajcary oznaczająca w gwarze drobne pieniądze, monety.

Więcej informacji o żywieckich krajcarach oraz lista punktów akceptujących lokalną walutę na muzeum-zywiec.pl

Komentarze   

0 #1 Mały gazda 2009-07-09 23:04
Bardzo zacna to inicjatywa, choć już nie pionierska. Szkoda tylko, że tak mało punktów zostało zgłoszonych do akceptowania krajcarów w Żywcu. Czyżby żywiecki biznes podchodził z nieufnością do monet z ratusza, czy zwykłe lenistwo, niedoinformowanie?

Z drugiej strony z uwagi, że waluta będzie dostępna tylko w sezonie wakacyjnym - wzmożona ilość turystów i w obiegu będzie jej w przeliczeniu "tylko" 100 000 zł to pewnie niewiele z tych monet będzie "marnowanych" na zwykłe zakupy, raczej od razu powędrują do rodzinnego skarbca albo do skarpety.

Marzeniem było by wogóle wprowadzenie prawdziwej całorocznej lokalnej waluty, ale to już temat na osobną dyskusję...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia