czwartek, 02, luty 2023

Drugi feretron powrócił po renowacji.

 

 

 

 

 

W miesiącach letnich do kościoła Św. Katarzyny powrócił kolejny feretron po renowacji. Prace konserwatorskie tego feretronu zostały sfinansowane przez Urząd Gminy Węgierska Górka.

Poniżej zdjęcia feretronu przedstawiające jego stan sprzed renowacji i po jej zakończeniu. Na fotografiach bardzo wyraźnie widać jak bardzo zniszczone były obrazy z feretronu, a także sama rama.

 

feretron_antoni_franciszek 

 

feretron_antoni_franciszek

 

Feretron przedstawia na awersie Św. Franciszka, a na rewersie Św. Antoniego. Obecnie feretron znajduje się w kaplicy Św. Franciszka.

 

Św. Franciszek przedstawiony jest ze swoimi atrybutami, które często towarzyszą mu na obrazach. Krucyfiks, otwarta księga i czaszka. Czaszka jako symbol „vanitas” czyli marność. Pojęcie ma związek z myślą przewodnią Księgi Koheleta– Vanitas vanitatum et omnia vanitas – Marność nad marnościami i wszystko marność. W tym przypadku czaszka oznacza, że śmierć jest początkiem nowego życia.

 

feretron_antoni_franciszek
 

 

Rewers przedstawia Św. Antoniego Padewskiego, którego atrybuty przedstawione na obrazie to aniołki - dzieci z księgą oraz Dzieciątko z lilią w dłoni. W jednym ze swoich kazań św. Antoni zauważa, że na polu, jakim jest świat, lilię, czyli świętość człowieka, trzeba ochraniać, troszczyć się o nią, co wymaga czuwania. Wspomina, że trzeba jakiegoś heroizmu, aby pięknie kwitnąć na polu czyli pośród świata, gdzie tak łatwo może ulec zniszczeniu podwójny wdzięk tego kwiatu, to znaczy piękno świętego życia i zapach dobrej sławy…

 

feretron_antoni_franciszek

 

  

Feretron prawdopodobnie jest dziełem Jana Stankiewicza z Oświęcimia i pochodzi z 1862r. o wymiarach 61 x 89 cm. (Podobnie jak poprzedni)

 

 

 

FERETRON - przenośny, obustronnie namalowany obraz religijny w ozdobnych ramach, obustronna płaskorzeźba lub figura świętej postaci na podstawie. Na obrazach często przedstawia się wizerunki Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny, patronów parafii, postacie szczególnie czczone na danym terenie lub patronów stanów cywilnych, np. Świętego Józefa − patrona ojców, czy zawodów, np. Świętego Izydora – patrona rolników. Obnoszony w czasie procesji w Kościele katolickim. Powstanie wielu feretronów związane jest z działalnością bractw katolickich.

 

 

 

 

zdjęcia T. Kalfas

 

fiddler na podstawie "Atrybuty Świętych"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia