czwartek, 02, luty 2023

Obraz Matki Boskiej w złotej sukni odzyskał pierwotny blask.

 

 

 

 

 

Kolejnym zabytkiem, który powrócił do kościoła Św. Katarzyny po renowacji i zabezpieczeniu jest obraz Matki Boskiej. Do czasu sprzed renowacji wisiał na frontowej ścianie kaplicy Św. Franciszka. Po powrocie do kościoła w lipcu br. zawisł w centralnym miejscu przy tabernakulum pod „bliźniaczym” - w wykonaniu - obrazem Ecce Homo ( przy. Ecce Homo po renowacji).

 

mb_z_jabłkiem

Obraz przed i po renowacji

 

Obraz malowany na płótnie naciągniętym na deskę w technice olejnej na zaprawie kredowo-klejowej, sukni, korony, promienie, rama płaskorzeźbione w drewnie lipowym, pokryte zaprawą kredowo-klejową, w większości złocone w technice klejowej (pulmentowej), częściowo pokryte polichromią w technice olejnej. Ogólne wymiary obrazu wynoszą 95 cm wysokość i 90 cm szerokość. Czas powstania XIX w.

 

mb_z_jabłkiem

Suknia i korony w trakcie renowacji

 

 

Podobnie jak w przypadku obrazu Ecce Homo, artysta nie jest znany. Można jednak przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że zdobienie czyli złota suknia i korony wyszły spod tej samej ręki. Zarówno w sposobie malowania obrazu jak i ornamentyki oraz snycerki sukni czy promieni aureoli, tło obrazów też w tej samej tonacji kolorystycznej.

 

 mb_z_jabłkiem 

Obraz z nałożoną złotą suknią i koroną

 

Do tej pory (jest opis w książce Wawrzyńca Ficonia) przypuszczało się, że przedstawiona na obrazie Matka Boska jest typu Gietrzwałdzkiego. Po zdjęciu drewnianych oraz pozłacanych sukni i koron, namalowany obraz przypomina oblicze Matki Boskiej - Piekarskiej Pani. Wniosek taki nasuwa się po  atrybucie jaki Matka Boska trzyma w prawej dłoni. Tym atrybutem jest jabłko, którego wcześniej nie było wyraźnie widać i którego pod złotą suknią nie można zauważyć ponieważ zlewa się z ozdobą  motywu roślinnego na płaszczu.

 

mb_z_jabłkiem

Obraz bez złotej sukni i koron - po renowacji

 

W lewej ręce Maryja trzyma małe Dzieciątko Jezus, które z kolei prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma ewangeliarz. Maryja trzyma w ręce jabłko, symbol grzechu pierworodnego, zdaje się w ten sposób wskazywać, że Jezus jest drogą do pokonania skutków tego grzechu.

 

mb_z_jabłkiem

Obraz w trakcie renowacji

 

mb_z_jabłkiem

Obraz w trakcie renowacji

 

Owoc w ręku Maryi to może być też gruszka – interpretacja oglądającego i autora. Atrybut ten często pojawiał się na renesansowych obrazach włoskich, zwłaszcza weneckich, przedstawiających podobne sceny z Maryją i Dzieciątkiem. Słodycz gruszki miała przywodzić na myśl słodycz uczucia ich łączącego, która wedle świętego Bonawentury, zakonnika reguły świętego Franciszka, jest darem Bożej Mądrości.

 

Renowacja obrazu została sfinansowana prze Urząd Gminy Węgierska Górka. Kolejne feretrony są poddawane renowacji i konserwacji. W trakcie są również remontowane ławki z kościoła.

 

 

 

zdjęcia T. Kalfas

 

fiddler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia