sobota, 18, listopad 2017
Wiosna to czas porządków. Ale po długiej zimie należy zadbać nie tylko o otoczenie, ale i  kondycję. Jak to połączyć?

Pomysł (podsunięty przez Harnasia), który ostatnio przewija się  w redakcji jest wiosenny rajd połączony ze sprzątaniem szlaku czerwonego na odcinku biegnącym przez naszą miejscowość i dalej w kierunku Słowianki. Trasa ta jako Główny Szlak Beskidzki jest najczęściej uczęszczana w  naszej okolicy przez turystów z całej Polski.

Rajd zakończyłby się wspólnym ogniskiem na polu biwakowym w Cięcinie przy muzyce granej przez góralskie kapele.

Plan: dwie lub więcej grup wyrusza na trasę Rajdu z różnych miejsc - np. pierwsza z zajezdni PKS w Węgierskiej Górce w kierunku Żabnicy, a następnie  do Fortu na Bukowinie, gdzie dołączy do nich grupa maszerująca z cięcińskich szkół; dalej na Abrahamów czerwonym szlakiem. Kolejna grupa rusza ze  Słowianki, ewentualnie z Płonego. Spotykamy się na Ficońce. Stamtąd schodzimy w dół na pole biwakowe, gdzie odbędzie się wspólne ognisko przy muzyce góralskiej.

Termin: 9. maja (sobota)

Co już mamy: zgodę na organizację ogniska i drewno zapewnione przez Nadleśnictwo Węgierska Górka, 2 kapele góralskie, wsparcie Koła PTTK "Górale", SP1 i SP2, zagwarantowane odebranie zebranych śmieci na wysypisko.

Co jeszcze potrzebujemy: Sponsora, który dołoży się do kiełbasek i napojów oraz oczywiście jak największej liczby Uczestników chcących połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zachęcamy do dyskusji na temat rajdu,  wiele szczegółów jest jeszcze do ustalenia.

Już niedługo kolejne informacje na temat I Wiosennego Rajdu z portalem ciecina.eu

Komentarze   

0 #14 Raptor 2009-03-18 20:33
Pomysł uważam za bardzo rozsądny. Wielu już tak robi i wielu chce tak robić. I to nawet w nieodległym sąsiedztwie.
Informacja pod linkiem
http://zywiec.naszemiasto.pl/wydarzenia/963581.html
0 #13 HARNAŚ 2009-03-18 20:14
Masz racje kolego że taka opłata mogła by rozwiązać sprawe wysypisk tylko że dla ludzi mieszkających koło drogi gdzie łatwo można do jechać po śmieci.Bo na przykład u nas w górze nikt po te śmieci by nie do jechał a w zimie to nawet czasami nie doszedł :-)Ja dziś napisałem pismo o przydzielenie kontenera i zobacze jaką dostane odpowiedź.Co się tyczy naszych przysółków to ja mam taki pomysł żeby gmina przydzieliła raz w miesiącu kontener który stał by kilka dni żeby ludzie od nas z góry mogli po zwozić do niego śmieci.Potem mógł by być zabrany i przywieziony znowu na kilka dni w następnym miesiącu.Myśle że to też powinno rozwiązać problem w pewnym stopniu.A no i jeszcze pytanie do kolegi zioma:-) Mam nadzieje że dziewiątego maja spotkamy się na szlaku???
0 #12 ziom 2009-03-18 19:44
Chciałbym podsunąć władzom gminnym pomysł jak mozna skutecznie ograniczyć lub nawet wyeliminować dzikie wysypywanie śmieci.
Gmina powinna wprowadzić obąwiązkową opłate (coś w rodzaju podatku)za wywóz śmieci z gospodarstw domowych. Opłata ta była by pobierana niezaleznie od ilości wywożonych śmieci. Taka metoda sprawdza się w wielu gminach i miastach.Wszędz ie tam gdzie została wprowadzona zdecydowanie spadła ilość dzikich wysypisk. Zasada tu jest prosta: skoro i tak muszę zapłacić to po co mam się męczyć i śmieci wywożić do lasu,przecież mogę do kubła lub worków, które mi firma wywiezie co tydzień czy co dwa.
0 #11 HARNAŚ 2009-03-18 19:01
Święta racja kolego że to nie sprawiedliwe żeby płacic za czyjeś śmieci .Ale tak to już u nas jest niestety że jak kątenera niema to gruz i inne dziadostwo leci do potoków i lasu.I ja ze swojej strony wolał bym zapłacić żeby te śmieci nie lądowały w wodzie tylko w kontenerze bo czy tak czy tak za to zapłacimy jak będzie trzeba wyciągać śmieci z wody.Teraz już nawet wzięli się za wywożenie śmieci na szczyt Abrahamowa i jak ta policja ma sobie dać z tym rady???Niema szans!! Dlaczego nie utworzy się jakiejś akcji żeby pomóc policji w wyłapaniu tych co śmiecą ???Przecież to jest park i ma w nim być czysto....Taka akcja jką chcemy zorganizować w tej chwili jest bardzo potrzebna tylko zobaczymy ilu Cięcinianów się przyłączy...A o kontenery będe pisał i prosił do bólu aż się pojawią ...
0 #10 Raptor 2009-03-18 18:38
Tak na poczekaniu nasunęło mi się jedno pytanie. Kto sprząta centrum Naszej stolicy? Nie myślę o wywózce kontenerów, kubłów na śmieci z posiadłości. Interesuje mnie bardziej zamiatanie chodników, zbierania papierów, grabienie liści, czyszczenie brzegów i nabrzeża Soły w rejonie jazzu.
0 #9 HARNAŚ 2009-03-18 17:59
Masz racje i popieram twój pomysł z kontenerami.Ale powiem ci że ja poruszyłem temat kontenerów na zebraniu wiejskim ...Jak byłeś to na pewno słyszałeś odpowiedź wójta.Jeżeli nie to postaram się za cytować tą odpowiedź.A wiec na moje pytanie dlaczego nie są w Cięcinie wystawione kontenery dostałem odpowiedź tego typu. Że ludzie zaraz po wystawieniu kontenerów wyrzucają do nich śmieci wielkogabarytow e czyli telewizory opony gruz itp. Więc nie będzie kontenerów bo są za szybko zapełniane...w tym momęcie nasówa się pytanie.Czy nie lepiej żeby te opony ,telewizory,gru z, znalazły się w tym kontenerze i zostały wywiezione na wysypisko niż zostały wrzucone do potoka czy do lasu .Bo i tak prędzej czy później trzeba je zebrać i wywieźć i na co robić dwa razy to samo.I
gdzie jest sens w tej odpowiedzi którą uzyskałem??? Widocznie lepiej żeby zaśmiecane było środowisko niż żeby poświęcić pieniądze na wywóz kontenerów...
0 #8 Grzegorz 2009-03-18 14:29
Przepraszam bardzo, a do czego należy się odwołać jak nie do kultury mieszkańców. Jeśli kogoś stać na remont mieszkania czy domu to powinno go stać na zagospodarowani e śmieci, ale nie w sensie wyrzucania do potoków czy lasów tylko do kubłów za które powinien zapłacić. Nie dajmy się zwariować jeden obywatel remontuje sobie dom, a reszta obywateli będzie go wspierać w tym poprzez dopłatę do kontenera. No ciekawe...
Kończąc swoją wypowiedź, na pewno potrzebne są kontenery, które były by wystawiane np. na wiosnę (była o tym mowa na zebraniu) tylko kto za to zapłaci. I znów wracamy do początku, jedni mogą segregować, płacić za wywóz śmieci, a inni po prostu "obdarowują" reztę prezentami za które muszą zapłacić. Czy to logiczne? Uważam, że nie. Zastosuje tu porównanie. Jeśli zużywasz wodę to płacisz za nią tyle ile ty zużyłeś, przecież nie płacisz za sąsiada.
0 #7 tomasz 2 2009-03-18 09:53
zawsze będzie tak, że ktoś śmieci a ktoś sprząta. Pytanie jest takie - dlaczego odwołujemy się do kultury mieszkańców, straszymy się na wzajem "patrolami śmieciowymi" a zapominamy, że są służby, firmy, władze, które z URZęDU odpowiadają za utrzymanie czystości. być może inne zasady i/lub ceny za wywóz śmieci poprawią sytuację. to da się zrobić bo są gminy w których problemu śmieci praktycznie nie ma. w każdym domu, gospodarstwie są "pokłady" dziadostwa z którym z różnych względów (najczęściej finansowych) nie ma co zrobić. uczyć, edukować - trzeba i należy ale JAK uczyć, JAK przyzwyczajać dorosłych ludzi do właściwego gospodarowania odpadami. jest coś co nosi nazwę "regulamin utrzymania czystości na terenie gminy" i jest to tylko papier. a może by tak dać możliwość pozbycia się wspomnianego dziadostwa przez wystawiania do oporu kontenerów - jak 5 nie wystarczy to wystawić 50 lub 5 ale co tydzień przez cały rok. czy to jest UTOPIJNY pomysł?. na pewno bardzo kosztowny. może powrócić do pomysłu segregatorni śmieci. śmieci i odpady do interes, na którym można zarobić. przykładem jest złom, nie da się praktycznie znaleźć metalowych odpadów bo sa ludzie, którzy maja ze złomu pieniądze. czy papier, pety to nie są takie same surowce jak złom.
ciekawe czy Nasze forum jest widoczne dla tych wspomnianych firm , służb i władz.
pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku
0 #6 HARNAŚ 2009-03-17 18:27
Masz racje kolego że ludzie śmiecą ale inni mogą to po sprzątać .Przy okazji po spacerować po górach i dobrze się zabawić.Pewnie że gdyby nie było śmieci to akcje nie były by potrzebne ale śmieci były są i będą i trzeba coś z tym zrobić.Więc niema co gdybać tylko ruszyć dziewiątego maja na szlak.My Cięcinianie musimy sami wziać się za takie działania bo osoby odpowiedzialne za ekologie w naszej wsi po zapadały chyba w sen zimowy .Ale idzie wiosna może się obudzom:-)
0 #5 Grzegorz 2009-03-17 17:44
Nawiązując do wypowiedzi Cypi76. Rację ma Zarząd Wodny, że świadczy to o kulturze mieszkańców wsi Cięcina. Bo przecież tych zdechłych kotów, kur, i całego inwentarza nie wrzuca nikt inny jak tylko mieszkańcy. Gdyby cały rok była akcja sprzątania tzn. gdyby cały rok każdy dbał o czystość wokół siebie nie trzba by było organizować takich rajdów. Jednak jest mała iskierka nadziei,że jeśli ruszy ogólna kampania sprzątania to zamieni się ona w ogólną kampanię NIE zaśmiecania.
Kończąc swoją wypowiedź można to opisać w taki sposób. Jedni zaśmiecają, a drudzy sprzątają. tylko jak długo to może trwać???

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia