niedziela, 10, grudzień 2023
Wykorzystanie w pełni szans stworzonych przez położenie w regionie, posiadane walory przyrodniczo - krajobazowe, bogatą spuściznę historyczną i kulturową oraz istniejący potencjał gospodarczy - tak w "Planie rozwoju lokalnego" nakreślono przyszłość naszej gminy. A jak rozwijać się będzie Cięcina, jakie inwestycje są planowane? Prezentujemy Państwu to, co w planie strategicznym rozwoju dotyczy naszej miejscowości.

Poniższy artykuł został napisany na podstawie dokumentu "Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Węgierska Górka na lata 2007 - 2013", do którego link zamieszczamy na końcu tekstu. Dokument został uchwalony na mocy uchwały Rady Gminy z dnia 27 kwietnia 2007 roku. Za realizację Planu odpowiada Wójt Gminy.

Dokument dość obszernie charakteryzuje gminę, poszczególne miejscowości, strukturę gospodarczą i demograficzną. Redakcja postanowiła skoncentrować się na inwestycjach, projektach, planach dotyczących nas - mieszkańców Cięciny. Poniższa lista zawiera inwestycje głównie materialne, których stopień wykonania ocenimy na podstawie wybudowanego, wyremontowanego, odrestaurowanego obiektu, a nie podstawie suchych liczb czy wskaźników.

 


Projekty w obszarze społeczno - ekonomicznym, opiece społecznej, działalności gospodarczej, rolnictwie:

 • rozbudowa i modernizacja świetlicy przy OSP w Cięcinie (2008 - 2010),
 • modernizacja  Przedszkola w Cięcinie (2008 - 2010).

Projekty w obszarze racjonalnej gospodarki zasobami przyrody:

 • zagospodarowanie turystyczne brzegów Soły (2007 - 2013),
 • zagospodarowanie turystyczne i wzbogacenie biologiczne dolin Cięcinki i Lorańca (2007 - 2013).

Projekty w obszarze turystyki, rekreacji i sportu:

 • wytyczenie i budowa rekreacyjnych ciągów pieszo - jezdnych (konnych, rowerowych, spacerowych) na terenie Cięciny (2007 - 2013),
 • budowa ścieżek pieszo - rowerowych łączących Kościół św. Katarzyny z centrum Węgierskiej Górki i Kaplicą na Przegibie - Butorzonce (2007 - 2010),
 • budowa kompleksu sportowego przy Gimnazjum w Cięcinie (2007 - 2010),
 • budowa kompleksu rekreacyjnego na potoku Loraniec (2007 - 2010).

Projekty w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego:
 • remont kompleksu zabytkowego przy Kościele św. Katarzyny (2007 - 2010),
 • remont i troska o zabytkowe kapliczki, pomniki i inne obiekty dziedzictwa kulturowego .

Projekty w zakresie komunikacji drogowej i łączności:

 • budowa drogi gminnej - ul. Spacerowa (2007 - 2010),
 • modernizacja dróg w ciągu ulic: 3 - go Maja, Bystry Potok, Turystyczna (2007 - 2010,
 • bieżące remonty i modernizacja dróg.

Projekty w obszarze infrastruktury komunalnej:

 • modernizacja oświetlenia na energooszczędne,
 • modernizacja oczyszczalni ścieków w Cięcinie (2007 - 2010),
 • budowa i modernizacja ciągów wodociągowych i kanalizacyjnych.

 

Interesująco wyglądają plany na rozwój naszej miejscowości. Część z tych zamiarów (np. budowa drogi gminnej na ul. Spacerowej) są już realizowane. Jakie są szanse na realizację wszystkich projektów i zapisów "Planu Rozwoju"?. Nie nam to oceniać. Skoro jednak Rada Gminy  uchwaliła ten dokument, powierzając również odpowiedzialność za jego wykonanie pozostaje nam wierzyć, że nasi reprezentanci we władzach samorządowych z Wójtem na czele dotrzymią zobowiązania i "zmieszczą" się z realizacją zamierzeń w nakreślonych ramach czasowych 2007 - 2013 i nie okaże się po raz kolejny, że "papier wszystko przyjmie", a Cięcina będzie zostawiona taką jaka jest...

Zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentu "Plan Rozwaju Lokalnego" oraz "Planu Zagospodarowania Przestrzennego" dostępnych w "Biuletynie Informacji Publicznej"

 

Gorąco zachęcamy czytelników portalu do dyskusji nt. planu rozwoju, a także do dzielenia się pomysłami, bądź uwagami dotyczącymi tego, co robi się dla naszej miejscowości, a także o czym się zapomina.

 

 

 

Komentarze   

0 #125 karolina 2010-12-19 21:10
Juz kilkakrotnie zwracalam uwage,jak mozna beszczelnie wpisywac
w nakladach finansowych na Ciecine:

- zakup samochodu do wywozu nieczystosci
- modernizacja oczyszczalni Ekosystem
Malo ze to gowno zle wykonane,zostal o do Cieciny wrzucone,
na czym stracilismy wiecej jak skorzystali.
A co to sluzy tylko mieszkancom Cieciny ??

Remont przedszkola w Ciecinie,retory cznie niepoprawne bo to juz
kiloka remontow jaka jest wartosc szacunkowa,moze Raptor to wyszuka
Przypuszczam ze za te pieniadze istnialo by nowe,ktore sprosta
wymogom czasu.
Gdzie ci radni maja zmysly ze akceptuja projekty ¨wynaturzone¨.
0 #124 piotr1 2010-12-19 19:05
Świąteczny BUBEL - prezent dla mieszkańców Cięciny od Pana Wójta, przy aprobacie byłych i obecnych Radnych.

Chodzi mianowicie o most [czyt. Mostek] jaki jest budowany na ul. Mickiewicza przechodzący nad rzeczką Rolaniec.
Jeszcze nie był gotowy a już runął jeden z przyczółków. Prace pomimo wszystko trwają i dobiegają końca. Ciekawe jak długo będzie służył ? Temperatura jak w ostatnim czasie występowała podczas praca nie napawa także większym entuzjazmem mieszkańców.

Jeśli chodzi o nośność mostu to jest to chyba tajemnicą poliszynela.
Na dodatek most ten jest nie w osi drogi co będzie wcześniej czy później skutkowało trudnością z dojazdem pojazdów służb specjalnych ? straż pożarna, ciężki sprzęt budowlany.

Praktycznie oznacza to odcięcie okolicznej ludności od możliwości korzystania z wyżej wymienionych służb czy usługodawców.

Most zazwyczaj jest elementem wiążącym dwa brzegi. Tym razem chyba zaczyna być to jednak kością niezgody między mieszkańcami a lokalną władzą.

Działania Radnych zawsze powinny iść w parzę z potrzebami mieszkańców ? tym razem jednak tak się nie stało. Pomimo wielokrotnych z ich strony interwencji.

Osoby zainteresowane świątecznym BUBLEM ze strony Gminy zapraszamy na ul. Mickiewicza w Cięcienie.
0 #123 Mariusz Kąkol-Harnaś 2009-11-26 19:34
No fakt u Fabisia prace związane z kanalizacją sanitarną narobiły wiele błota i dziadostwa.Ale cóż siła wyższa .Miejmy nadzieje że firma która robi tą kanalizacje poprawi po sobie to co zepsuła i dotrzyma danego słowa.Niestety droga do Fabisia nie jest jedyną drogą która wymaga remontu bo ja już przeszło rok proszę o płyty ażurowe na drogę gminną do przysiółków Księżorka i Koluska i nadal nie otrzymaliśmy płyt w takiej ilości jaka jest potrzebna.Na Ficońke wożą płyty do Fabisia wożą a my się dalej prosimy.Trzeba chyba będzie znowu przeprowadzić z masowany atak na skrzynki mailowe naszych władz bo coś mi się to zaczyna nie podobać.Ale trudno u nas już tak jest że bez walki nie da się nic zrobić.
0 #122 Raptor 2009-11-26 18:16
Napisałem na stronie internetowej Wójta "liścik" dotyczący drogi do Fabisia
fragment tekstu, cyt:
"kolega Kwicoł na ciecina.eu skarży się, że droga do Fabisia w gorszym jest stanie niż szlak Ho Chi Minha po nalocie dywanowym amerykańskich B-52. Dziura na dziurze granicząca z wyrwą i ludzie nie mają jak do domów dojść ani dojechać"

Otrzymałem taka odpowiedź, cyt:
"admin
26 lis 2009 o 16:39
Droga do Fabisia jest faktycznie w stanie fatalnym,ale jak Pan wie (pewnie od Kwicoła) w tym rejonie prowadzone są prace związane z budową kanalizacji sanitarnej. Trudne warunki terenowe jak również pogodowe - w tym prace ziemne prowadzone w drodze jak obok niej powodują "krajobraz księżycowy".
Jednak jest to problem przejściowy i firma prowadząca prace po ich wykonaniu musi drogę doprowadzić do stanu pierwotnego.
Za wszelakie niedogodności związane między innymi z zabłoceniem tej drogi, użytkowników przepraszamy."
Pozdrawiam
-1 #121 Mariusz Kąkol-Harnaś 2009-11-25 23:54
Nic sie Kwicołku nie martw przecież zawsze HARNAŚ jes za tobą i jak trza to ci pomoże:-)) Tak samo Raptor ,chodź ma mało zbojnickom nazwe ale tak samo drapieżną i zawsze jest chętny do sprawiedliwej i honorowej walki z urzęnikami.Jeże li trzeba to zawsze staniemy w szranki:-)) A co do tego że nasz sołtys pisze na tej stronce to jesteś w błędzie :-) Bo dawne komentarze pod tytułem SOŁTYS to nie naszego sołtysa podrygi tylko takiego jednego prowokatora z Milówki:-) Bo raczej nasz sołtys z neta nie korzysta bo stwierdził mi że "wiek nie po temu":-)).Ja jednak myślę że w następnych wyborach będzie nowy sołtys który będzie z nami pisał na forum....:-) Pewnie jak by za marzenia karali to bym wysoką grzywnę dostał ,ale cóż trzeba po marzyć:-) A może się z pełni...Pozdraw iam:-)
+1 #120 Kwicoł 2009-11-25 21:00
Dzięki kochani koledzy że chociaż was interesuj ta bezpańska droga do nikąd "fabisia"Bo widzę że sołtys też tu wystawia jakieś komętaże ale żeby pomóc i dac jakieś wskazówki albo jakiś namiar do kogo pisac albo się skątaktowac to skąd nie jego problem i jego dojazd do domu,to po co się w trącac niech sobie sami radzą,Ale kaskę z naszych podatków to się fajnie bierze wtedy wszyscy są OK i wporządku,Norma lnie to szlak chce trafic człowieka na taki sposób działania,,,
Jeszcze raz dzięki pozdro xD)),,,
+1 #119 Raptor 2009-11-25 20:01
Na stronie internetowej Urzędu Gminy znajdziesz link do prywatnej strony Wójta Gminy Piotra Tyrlika. Tam śmiało możesz zadać Wójtowi pytanie na nurtujący Cię temat. Mam nadzieję, że tak jak ja już kilkakrotnie przyjemnie się zdziwisz tym, że admin udzieli Ci odpowiedzi na forum lub wyśle na Twoją pocztę. Nie zaszkodzi również abyście zaczęli się rozglądać za osobą, która za rok mogłaby przejąć pałeczkę od bezradnych w rozwiązywaniu Waszych problemów obecnych Radnych. A gdyby się jakiś obecny bezradny Radny w czasie kampanii wyborczej do Was wybrał to możecie go również zapytać o to co dla Was zrobił. Tylko proszę nie spuszczajcie psów z łańcucha żeby wizerunku działaczy samorządowych nie zszargać. Niestety nie mogłem być na Zebraniu Wiejskim i nie znam jego przebiegu. Mam jednak nadzieję, że grupa zainteresowanyc h drogą do Fabisia na tym zebraniu była i ten temat został poruszony. Gorzej gdyby nikogo od Was nie było. Bo wtedy nie wiem jak Wam pomóc jeżeli sami sobie pomóc nie chcecie.
Pozdrawiam
+1 #118 Mariusz Kąkol-Harnaś 2009-11-24 23:28
kolego Kwicoł ja ci tu podam adres poczty do naszej gminy,oto on jak chcesz się bezpośrednio zwrócić do naszych Władz Gminy to śmiało pisz na ten adres maile z prośbami zażaleniami i sprawami które cie nurtują .Tu na tej stronce też możemy pisać o tym co nas boli ale raczej na odpowiedź naszych kochanych władz nie licz. Pisz na ten adres oczywiście nie anonimy tylko z imieniem i nazwiskiem a na pewno ci odpiszą i ustosunkują się do twojej sprawy.To taka moja dobra rada:-) Pozdrawiam
+1 #117 Kwicoł 2009-11-23 20:28
Dziękuję,że się tak wszyscy rozpisaliście na naszą prozbę w sprawie tej drogi do fabisia.
Dostałem tyle odpowiedzi że nie wiem komu mam odpisywac i dziękowac za szczere i wyczerpujące odpowiedzi w tej sprawie,,,
Widzę że najszybszym i skutecznym bodzcem do działań polskich urzędników i nie tylko jest chyba telewizja,bo inaczej to się nie da z nikim nic załatwic,bo nie mają czasu,albo cię po prostu OLEWAJĄ i taka jest polska prawda,,,
Ale jak chodzi o Wybory to jacy oni są kochani,dobrodu szni i dbający o społeczeństwo aż się człowiekowi słabo robi od tych bzdur,,,
A po wyborach KLAPA!!!
+1 #116 Kwicoł 2009-11-23 20:28
Dziękuję,że się tak wszyscy rozpisaliście na naszą prozbę w sprawie tej drogi do fabisia.
Dostałem tyle odpowiedzi że nie wiem komu mam odpisywac i dziękowac za szczere i wyczerpujące odpowiedzi w tej sprawie,,,
Widzę że najszybszym i skutecznym bodzcem do działań polskich urzędników i nie tylko jest chyba telewizja,bo inaczej to się nie da z nikim nic załatwic,bo nie mają czasu,albo cię po prostu OLEWAJĄ i taka jest polska prawda,,,
Ale jak chodzi o Wybory to jacy oni są kochani,dobrodu szni i dbający o społeczeństwo aż się człowiekowi słabo robi od tych bzdur,,,
A po wyborach KLAPA!!!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia