piątek, 17, sierpień 2018

Święto Patronki cięcińskiej parafii.

 

 

 

 

Dziś w kościele Św. Katarzyny obchodzimy święto jej patronki, a także patronki parafii. Od rana w kościele odprawiane są msze święte podczas których homilie głosi ks. Szymon Tracz, pochodzący z sąsiedniej Przybędzy. Główna msza św. czyli suma odpustowa była o godzinie 11.00. Przewodniczył jej dzisiejszy kaznodzieja ks. Dr Szymon Tracz, Konserwator Zabytków Architektury i Sztuki Sakralnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W swoim kazaniu, które było zarazem ciekawym wykładem z historii sztuki sakralnej, ks. Tracz opisał obraz patronki z głównego ołtarza. Obraz ten został namalowany w 1862r. , nawiązał także do pierwszego obrazu, który dziś znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły. (przyp. red. więcej o obrazie).

 

W swoim kazaniu główny celebrans przeniósł teologicznie piękno fizyczne i duchowe Św. Katarzyny z obrazu w Cięcinie porównując je  doważności małżeństwa, które powinno być piękne i mądre jak życie dzisiejszej patronki.

 

Uroczystość odpustowa upiększona została przez śpiew chóru parafialnego, poczty sztandarowe organizacji działających na terenie parafii, a także wspólnot modlitewnych. Tradycyjnie procesja wokół kościoła była prowadzona przez osoby niosące feretrony w strojach regionalnych.

 

Główna msza dzisiejszego święta była mszą dziękczynną za osoby, które przez ostatnie lata wspierały dzieło jakim jest odrestaurowanie i renowacja kościoła Św. Katarzyny. Przywrócenia dawnej jego świetności. Jednak biorąc pod uwagę pracę jaką wykonano i to co teraz możemy podziwiać w kościele i wokół kościoła, to nie będzie przesadą jak powiem, że obecny wystrój i wygląd tej świątyni jest na przestrzeni wieków najokazalszy.     

 

Odpust na Katarzynę

fiddler

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia