niedziela, 16, grudzień 2018

Zmiana terminu spotkania.

 

 

 

 

Dotychczas opłata za odbiór śmieci segregowanych wynosiła 8,5zł. (od osoby na miesiąc). Od stycznia opłata ta wynosi 10zł. (od osoby na miesiąc). W przypadku odpadów niesegregowanych opłata do końca roku była w wysokości 16zł. (od osoby na miesiąc). Dziś to już 20zł. (od osoby na miesiąc).

Duża zmiana to brak odbioru odpadów ulegających biodegradacji (trawy, gałęzie, liście) z posesji. Teraz trzeba samemu dostarczyć te odpady do punktu odbioru odpadów, który mieści się w Beskid Ekosystem w Cięcinie przy ul. Granicznej 1.

Kolejna zmiana to nałożona dodatkowa opłata za odpady z rozbiórki czy remontów. Odpady te trzeba dostarczyć do punktu odbioru odpadów i jeszcze dodatkowo zapłacić za ich odbiór .

 

Szczegóły i warunki odbioru można pobrać poniżej.

 

Nasuwa się tylko pytanie dlaczego ta informacja nie dotarła do każdego gospodarstwa bezpośrednio, tak jak to miało miejsce w 2013r. kiedy nowe przepisy wchodziły w życie. Czyżby urząd uważał, że podwyżka przejdzie bez echa. Przynajmniej przy oddawaniu odpadów nie było by zaskoczenia i niespodzianki, że nagle pojawiły się dodatkowe opłaty.

Kolejne pytanie skoro opłaty zostały już podniesione to dlaczego tak rzadko będą odbierane śmieci? Obawa jest taka, że będą one lądować w potokach i pobliskich lasach, a co najgorsze w sezonie grzewczym w piecach. 

 

Jedno jest pewne. Dziś śmieci kosztują i nikt nie chce za nie płacić. Gmina chce zmniejszać swoje koszty, a każdy „Kowalski” nie chce ich zwiększać. Druga sprawa to taka czy chcemy zmniejszać ich koszty poprzez segregację (różnica 10 zł. od osoby na miesiąc czy oddawać naturze to co do niej nie należy. Wówczas niektórzy „obrotni” gospodarze będą mieli w swoich wydatkach na utrzymanie domu w pozycji wywóz śmieci wartość „zero”, ale na końcu tak ktoś za to zapłaci. Dzieci, które na wiosnę będą brały udział w licznych akcjach ekologicznych zbierając śmieci za rodziców, a za ich odbiór i tak zapłaci gmina - czyli my wszyscy.

 

fiddler

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia