czwartek, 13, grudzień 2018

Szkoła Podstawowa nr 1 w Cięcinie i Stowarzyszenie Rozwoju Młodzieży Wiejskiej w Łucku.

 

 

 

 

 

    W ramach współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Cięcinie, a Stowarzyszeniem Rozwoju Młodzieży w Łucku, w dniach 19.03.2018 r. - 23.03.2018 r. w Cięcinie gościliśmy uczniów z Ukrainy.

 

wymiana 

    Goście z Ukrainy pod opieką Pani Jany Capuk i Pani Anastazji Kluszyny dotarli do naszej szkoły 19.03.2018 r. w godzinach popołudniowych. Już od pierwszej chwili wiedzieliśmy, że ten czas dla dzieci, rodziców, opiekunów będzie wyjątkowy, pełen nowych przygód i doświadczeń. Nadszedł moment wzajemnego zapoznania, zabawy, poczęstunku i chwili odpoczynku. Po krótkim przywitaniu i prezentacji na temat szkoły i miejscowości, 16 uczniów z Ukrainy udało się do rodzin uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Cięcinie. Podczas pobytu goście mieszkali w domach naszych uczniów.

 

wymiana  plakat_rwanda

 

    Tegoroczna wymiana przebiegała pod hasłem: „Szkoła ekologii”. W ciągu tygodnia młodzież z Polski i Ukrainy uczestniczyła w warsztatach, poświęconych tematom ochrony środowiska. Ponadto uczniowie mieli każdego dnia zadanie, które mieli wykonać wspólnie z rodzinami w domach. Celem tego zadania było zintegrowanie rodziny i dzieci. Zadanie to niejednokrotnie zapewniło dobrą zabawę zarówno uczniom, jak i rodzicom.

 

wymiana  wymiana

 

    Kolejny dzień 20.03 (wtorek) już od samego rana był wesoły. Dzieci szczęśliwe z uśmiechem na twarzy przybyły do szkoły. Uczniowie rano uczestniczyli w warsztatach z zakresu ochrony środowiska, przygotowanych przez Pana Szymona Nowaka i Panią Agnieszkę Polak - opiekunów wymiany ze strony Szkoły Podstawowej nr 1 w Cięcinie. W godzinach popołudniowych młodzież udała się na wycieczkę do Międzybrodzia Żywieckiego, gdzie kolejką wyjechała na Górę Żar. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Międzybrodzia Bialskiego, w którym zwiedzili elektrownię Porąbka - Żar. Wycieczkę zakończyła wizyta w kręgielni „Kometa” w Żywcu. Po powrocie do szkoły odbyły się zajęcia z języka ukraińskiego oraz z języka polskiego.

 

wymiana  wymiana

 

W środę 21.03 nadszedł czas na wyjazd do kina na film pt. „Miłość pisana Braillem”. Później uczniowie mieli czas wolny w galerii, a następnie ulicami Bielska Białej przeszliśmy do Parku Trampolin „GOjump”. Uczniowie bardzo aktywnie spędzili ten dzień uczestnicząc także po powrocie do szkoły w zajęciach sportowych w szkole.

 

wymiana

 

Czwartek 22.03 uczniowie rozpoczęli dwiema lekcjami w szkole. Goście z Ukrainy wraz z uczniami naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach: języka polskiego, języka angielskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Pogoda nam dopisywała, więc spacerując ulicami Cięciny i Węgierskiej Górki przeszliśmy do Oczyszczalni ścieków. Po krótkim wstępie Pana Prezesa  zostaliśmy zapoznani z funkcjonowaniem tego obiektu po którym oprowadziła nas Pani przewodnik. Wróciliśmy do szkoły na obiad, następnie podsumowaliśmy pracę projektową i wyjechaliśmy z wizytą do Wójta Gminy Węgierska Górka - Pana Piotra Tyrlika. Wójt po przywitaniu, omówił pracę i funkcjonowanie Gminy. Następnie dzieci udały się do domów i wspólnie spędzali czas ze swoimi rodzinami, wykonując wspólnie ostatnie zadanie, przygotowując się do wyjazdu oraz pożegnania.

 

wymiana  wymiana

 

W piątek 23.03 nadeszła pora rozstania: podsumowanie wymiany, ostatnia sesja zdjęciowa, pożegnanie z kolegami i trudna chwila odjazdu gości do Łucka. Nie odbyło się bez wzruszeń, łez  i prezentów.
Spotkanie zorganizowane w ramach wymiany uczniowskiej pozwoliło na poszerzenie świadomości kulturowej i historycznej młodzieży. Było świetną okazją do nauki tolerancji i otwartości oraz języka obcego. Pozwoliło także na poszerzenie wiedzy na temat kraju naszego partnera. Wymiana pozwoliła ponadto na integrację uczniów i zawarcie nowych przyjaźni z rówieśnikami z Ukrainy.

 

wymiana

 

Szczęśliwe twarze dzieci oraz zadowoleni rodzice to potwierdzenie na to, że należy organizować takie wymiany i współpracować razem. Uczniowie już zadeklarowali, że chcą znów wziąć udział w kolejnej odsłonie wymiany, której dalsza część odbędzie się jesienią w Łucku. Mamy nadzieję, że uda nam się, dzięki sponsorom i wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do tej wspaniałej wymiany kontynuować dalej tą współpracę.

 

wymiana

 

Dzięki hojności ludzi dobrej woli, w trakcie wymiany, udało się zebrać: środki czystości, ubranka, zabawki dla dzieci i rodzin z biednych terenów Ukrainy. Zebrane dary po przybyciu do Łucka Pani Jana wraz z Fundacją rozdała rodzinom potrzebującym pomocy.

 

Składamy ogromne podziękowania dla wszystkich sponsorów tej wymiany!

 

 

Nowak Szymon

 

Polak Agnieszka

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia