wtorek, 29, wrzesień 2020

Gminy Węgierska Górka.

 

 

 

 

 

 

 

            Wczoraj, tj. 12 czerwca 2018r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Polskiej Spółki Gazownictwa, podczas którego mieszkańcy mogli dowiedzieć się, na temat doprowadzenia gazu do naszego sołectwa. Na spotkanie przybyło około 70 osób, ale rozumiemy, że 16.00 to godzina mało sprzyjająca uczestnictwu w spotkaniach.

 

puchar_wojta

           

    Najważniejszymi zagadnieniami był oczywiście koszt podłączenia i ewentualnej eksploatacji oraz czy w ogóle Spółka połączy naszą gminę z „resztą świata”. Co do kosztów, to wiemy na pewno, że koszt przyłączenia nieruchomości to około 2.200zł. brutto o ile granica naszej działki leży mniej niż 15 metrów od głównej nitki gazociągu. Jeśli więcej, to za każdy dodatkowy metr przyłączenia zapłacimy około 80zł. To przyłącze, to nic innego tylko licznik i główne przyłącze naszej nieruchomości do sieci. Przedstawiciel Spółki zapewnił, że nitki będą biegły przede wszystkim głównymi ulicami, ale także bocznymi, jeśli będzie tam kilku chętnych do podłączenia. Dodatkowym kosztem jest instalacja od licznika do kotła i oczywiście sam kocioł grzewczy. Wymagany jest projekt instalacji i pozwolenie ze starostwa powiatowego, jak pozwolenie na budowę domu, a instalacje musi wykonać osoba/firma posiadająca wymagane uprawnienia. Znane koszty to projekt instalacji - od 800 do 1.200zł. oraz koszt metra bieżącego rury w ziemi od licznika do budynku - około 100zł.  

 

            Cała inwestycja będzie możliwa dopiero po ocenie przez PSG, że jest wystarczająco dużo chętnych do przyłączenia się do sieci. Dlatego ważne jest, aby do końca września jak najwięcej z nas wypełniło ankiety, w których deklarujemy chęć przyłączenia się. Ankiety będą dostępne na naszej stronie www.ciecina.eu, na stronach Urzędu Gminy Węgierska Górka a składać je będzie można u sołtysów poszczególnych sołectw. 

 

            Pozytywną informacja podzielił się wójt naszej gminy Piotr Tyrlik, który zapowiedział, że gmina prawdopodobnie będzie miała możliwość dofinansowania kosztu przyłączenia na poziomie około 20% oraz, że będzie starała się wnioskować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który tego typu projekty dofinansowuje na poziomie 40%, więc jest szansa nawet na 60% dofinansowania. Zważywszy, że walka ze smogiem jest obecnie priorytetowa, mamy nadzieję, że na tę inwestycję uda się pozyskać dodatkowe wsparcie.

 

 

puchar_wojta

           

    Początkowy koszt inwestycji, zarówno dla gminy, jak i indywidualnych odbiorców na pewno jest duży. Jednak musimy się wszyscy wspólnie zastanowić nad przyszłością naszej lokalnej społeczności. 

           

    Biorąc pod uwagę czas najbliższych kilkudziesięciu lat ogrzewanie gazem jest bardzo oszczędne, niezwykle wygodne (praktycznie bezobsługowe) a co najważniejsze bardzo ekologiczne. Być może nawet zaczniemy bez problemu w okresie zimowym wychodzić na spacery, a dzieci na sanki, jak bywało to w latach zamierzchłych :)

           

    Jeśli coś pominąłem lub pomyliłem niektóre kwoty, to bardzo proszę o komentarze.

Benobi

 

 

 

 

 

      

                   

Komentarze   

0 #1 Iźka 2019-10-26 23:52
Witam, osobiście absolutnie zgadzam się z
powyższym !

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia