View Comments

Helena Marusarzówna patronka Szczepu Harcerskiego w Cięcinie.

 

 

 

 

W 1976r. w Cięcinie powstał Szczep Harcerski im. Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha. Działał on do lat 90 XX w. Wielu wówczas uczniów „jedynki” przeszło przez harcerstwo w tym Szczepie.

 

Oboje to przedwojenni sportowcy reprezentujący Polskę w sportach zimowych. Dziś mija 101 rocznica urodzin Heleny Marusarzówny. Warto zaznajomić się z jej życiorysem. Warto, aby młodzi ludzie mogli czerpać wzorce z rówieśników, którzy pomimo zmieniających się czasów prezentują swoim życiem, że warto być przyzwoitym.   

 

marusarzowna

 

 

Jej odwaga dorównywała urodzie!

101 lat temu urodziła się Helena Marusarzówna - mistrzyni sportów narciarskich, kurier tatrzański, żołnierz ZWZ-AK

Aresztowana przez gestapo, torturowana, rok spędziła w celi śmierci.
Rozstrzelana w 1941 roku...


Przed wojną Helena największe sukcesy odnosiła w slalomie i zjazdach. Dziewięciokrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Polski.
Zachwycała też swą urodą. Pozowała do zdjęć reklamowych, była dublerką w filmie "Halka”, brała też udział jako modelka w rewii mody zimowej.

Po wybuchu wojny, Helena włączyła się do konspiracji (jej brat oraz trzy siostry również). Doskonale znała Tatry, potrafiła poruszać się po nich szybko i sprawnie, latem, zimą, we dnie i w nocy.
Znalazła się w gronie kurierów tatrzańskich, którzy przenosili tajne dokumenty oraz przeprowadzali ludzi na Słowację i dalej, na Węgry.

W marcu 1940 roku na Słowacji zatrzymała ją żandarmeria słowacka. Helena trafiła w ręce gestapo. Rok spędziła w celi śmierci. Wielokrotnie torturowana, nie zdradziła żadnej z tajnych informacji ani nikogo ze swoich towarzyszy.
Została rozstrzelana w Pogórskiej Woli 12 września 1941 roku.


Miała zaledwie 23 lata...
Cześć Jej Pamięci!

Pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari.

 

Źródło: Nie Zapomnij o Nas, powstańcach Warszawskich

 

 

fiddler