sobota, 24, sierpień 2019

Tradycyjne procesje wokół naszych kościołów i konkursy.

 

 

 

 

 

Wczoraj Chrześcijanie obchodzili święto Niedzieli Palmowej. Święto to zostało ustanowione na pamiatkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Procesje w  Niedzielę Palmową odbywały się już w IV wieku w Jerozolimie. Na pamiątkę tego wydarzenia w Niedzielę Palmową urządzane są bardzo uroczyste procesje kościelne. Procesje w  Niedzielę Palmową odbywały się już w IV wieku w Jerozolimie. Sto lat później zaczęto je organizować także w Kościele zachodnim.

 

Obrzęd święcenia zielonych gałązek, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii w XI wieku. Ten zwyczaj kultywowany jest w Polsce do dzisiaj – palmy święcone są podczas głównego nabożeństwa niedzielnego, po zakończeniu którego zaczynała się procesja z palmami. Polskie palmy wielkanocne są najczęściej smukłe, dość wysokie, pionowe bukiety. Zgodnie z tradycją, w palmie powinny się znaleźć gałązki wierzbowe z puszystymi, srebrzystymi baziami, nazywanymi też kotkami.

 

W naszej góralskiej tradycji Palma Wielkanocna nazywana jest Bagniontką. Opis obchodów Niedzieli Palmowej w Cięcinie i na żywiecczyźnie można znaleźć pod linkiem Bagniontka.

 

Wczoraj w obu naszych kościołach również odbyły się procesje z palmami. Wszystkie palmy nawiązywały do tradycji, która od wieków jest kultywowana na naszym terenie. W obu kościołach odbyły się konkursy w kategoriach: największa, najpiękniejsza, tradycyjna. 

 

W kościele Św. Katarzyny w poszczególnych kategoriach laureatami zostali:

   

Kategoria największa
- Kasia i Kacper Juraszek
- Dorotka i Róża Chowaniec
- Kuba Pawlus
 
Kategoria regionalna
- Arek Rozkosz
- Ania i Krzysztof Figura
- Paweł Dziedzic
 
Kategoria najpiękniejsza
- Krzysiu Drewniak
- Kamila i Celina Szeląg
- Sabina Tomiczek

 

zhp

 

 

Poniżej fotorelacja z kościoła Św. Katarzyny

Niedziela Palmowa katarzyna

zdj. Ola/fiddler

 

W kościele Przemienienia Pańskiego w poszczególnych kategoriach laureatami zostali:

 
Kategoria największa
- Mikołaj Pieczarka
- Zofia Brodka
- Maja Dadok
- Weronika Kuchejda
 
Kategoria regionalna
- Katarzyna Kuchejda
- Weronika Kuchejda
- Antoni Barabasz
- Anna Pawlus
- Damian Jurasz
- Krystyna Mieszczak
 
Kategoria najpiękniejsza
- Zofia Brodka
- Hanna Biegun
- Dawid Kozubek
- Wiktoria Kabacik
- Jakub i Filip Gaweł
- Amelia Tirak
 
zhp

zdj.OPG

 

Poniżej krótka fotorelacja z kościoła Przemienienia Pańskiego

 

Niedziela Palmowa przemienienie

zdj.OPG

 

fiddler

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia