niedziela, 05, kwiecień 2020

Kolejny Jarmark w Cięcinie przeszedł do historii.

 

 

 

 

 

 

 

Jarmark w średniowieczu był przypisany do konkretnych miejsc i czasu. Jarmarki odbywały się przy kościołach i w czasie ważnego święta. Przywileje świeckie i kościelne gwarantowały kupcom bezpieczeństwo i nienaruszalność mienia. W niedzielę mieliśmy możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu. VI Jarmark Bożonarodzeniowy w Cięcinie posiada wszystkie opisane powyżej prawem przymioty. Na terenie Zagrody Plebańskiej kupcy i odwiedzające ich stoiska osoby czuły się bezpiecznie i miały zagwarantowane nienaruszalność mienia. Organizatorzy czyli członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Społeczności Lokalnej Cięcina.eu mają nadzieję, że wszyscy bawili się na jarmarku dobrze.

 

lekki_woz

 

W tym roku wystawiających się kupców było 34. Dzięki nim i wszystkim odwiedzającym jarmark, na nasz cel czyli pomoc finansową dla Nikosia Piątka z Kocierza, udało się zebrać 22.000 zł.

 

Pieniądze na wsparcie walki z chorobą zostały przelane na konto fundacji Serce dla Maluszka, która opiekuje się Nikosiem. (Zachęcamy do dalszego wspierania Nikosia)

 

Organizacja jarmarku poza naszą pracą to także duże wyzwanie materialne, a także pomoc w pracach, których nasze Stowarzyszenie nie dało by rady udźwignąć. Dzięki wielu firmom i ludziom dobrej woli, a jest ich naprawdę dużo, mogliśmy zorganizować kolejny radosny, kolorowy i charytatywny jarmark. Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc. Liczymy na Was nasi dobroczyńcy w następnym roku. Bez Was było by trudno to zrobić.

 

 

Na Jarmarku handel to podstawowa rzecz, ale Jarmark to także dobre miejsce na promowanie lokalnych talentów. Na scenie jarmarkowej zaprezentowały się dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu gminy. Najmłodsze pociechy z przedszkola Akuku, swoim występem ogrzały widzów śpiewem i choreografią. Kolejną grupą były dzieci z klas 1-3 ze szkoły podstawowej z Cięciny w strojach regionalnych. W trzeciej grupie wiekowej wystąpiły dzieci z klas 4-8 z Żabnicy i z obu szkół z Cięciny. Występy były bardzo emocjonujące i energiczne. Młodzież zaprezentowała tradycyjne kolędowanie dziadów z Beskidu Żywieckiego.

 

Dużym widowiskiem był występ grupy kolędniczej Baciary z Cięciny, która przedstawiła życzenia noworoczne i kolędowanie zgodnie z obyczajem i tradycją kultywowaną od wieków na terenie Cięciny. Po występach kolędników odbyły się licytacje, które miło nas zaskoczyły. Uzyskane kwoty z tych licytacji również przeznaczone zostały na cel jarmarku.

 

lekki_woz

 

Na naszej scenie zaprezentowały się dwie scholki, które działają przy parafii w Cięcinie. Pierwszą scholką była dziecięca grupa Anielskie Nutki, która już na swoim koncie ma nagranie studyjne kolęd (zachęcamy do nabywania płyt, będą rozprowadzane w kościołach) oraz teledysk. Występy na scenie zakończyła grupa nieco starszej scholki, (jeszcze bez nazwy). Jest to grupa działająca od roku, zdobywająca coraz więcej sympatykówJ

 

W ramach Jarmarku zorganizowaliśmy koncert, który odbył się w pięknej scenerii zabytkowego kościoła Św. Katarzyny. Zaproszenie przyjęła grupa Proboszczowie, składająca się z proboszczów, zakonnika i członka Skaldów. Koncert poprzez muzykę i słowo opowiadające historię Maryi przed wykonywanymi utworami, wprowadzał widzów w nastrój świąt Bożego Narodzeniem. Przekaz koncertu i słowa: po co tak naprawdę są te święta.

 

lekki_woz

 

Musimy się pochwalić, że Jarmark w Cięcinie zachował wszystkie cechy jarmarku średniowiecznego. Sacrum łączyło się z profanum i każdy kto odwiedził Jarmark mógł znaleźć coś dla siebie

 

Dziękujemy raz jeszcze za przybycie i za zaufanie, którym obdarzacie nasze Stowarzyszenie.      

 

Poniżej zapraszamy do obszernej fotorelacji z VI Jarmarku Bożonarodzeniowego.

 

Radosny Jarmark cz.1

Część pierwsza

 

Radosny Jarmark cz.2

Częśc druga

 

Fotorelacja dla ciecina.eu: Mariusz Gawlas (MG Pictures)

 

Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej Cięcina.eu

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Biegniemy dla Mai

 
bieg majka

ALS Cięcina 2019

 
als logo

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy

Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
WGmedia
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia