niedziela, 05, kwiecień 2020

Obozu Auschwitz-Birkenau

 

 

 

 

 

Obóz założony w maju 1940r. na przedmieściach miasta Oświęcim. Po włączeniu do III-ciej Rzeszy otrzymał niemiecką nazwę Auschwitz. Miał służyć jako instrument terroru w stosunku do podbitego narodu polskiego, miał być miejscem izolacji, a następnie eksterminacji setek tysięcy patriotów. Stopniowo jednak w miarę postępującej rozbudowy przybrał charakter ogromnego międzynarodowego, kombinatu śmierci.

 

Wśród więźniów różnych narodowości największą grupę stanowili zawsze Polacy oraz  obywatele polscy pochodzenia żydowskiego. Obóz Auschwitz powstał na zaspokojenie potrzeb niemieckiego przemysłu ściśle współpracującego z rządem hitlerowskim. Zakłady zatrudniające więźniów rozliczały się z komendanturą obozu płacąc 2 do 3 marek za dniówkę. Ludzie w obozie ginęli z powodu nieludzkiego traktowania, nadmiernej całkowicie wyniszczającej pracy, chorób, głodu, a także w wyniku masowych i indywidualnych egzekucji. Przy obozowym wyżywieniu, zakwaterowaniu w prymitywnych warunkach mogli przeżyć 3 do 6 miesięcy w zależności od wykonywanej pracy. Była to eksterminacja przez pracę. Dobitnie świadczył o tym napis nad bramą wejściową „Arbeit macht frei”  - „Praca czyni wolnym”. Tylko dla zakładów chemicznych „IG-Farbenindustrie” stale pracowało   4 000 do 11 000 więźniów.

 

 

Chciałbym przedstawić opis tej pracy przez więźnia nr obozowy 1188 w liście do kolegi innego więźnia nr 1258 (Piela Franciszek) z 15.08.1963r.

 

 

„Komando Buna Monowice zawiązało się w miesiącu marcu 1941. Głównie zlokalizowali nas na bloku 9 i 9a który prowadził blokowy Pniok Alojzy. Pobudka tego komanda odbywała się o godz. 4-tej rano a 5-tej wymarsz bez względu na porę i pogodę, bez załatwienia swoich potrzeb. Maszerowano pieszo przez miasto na miejsce budowy Buna Monowice. Powrót następował pomiędzy  20 a 21 godz. kiedy cały lagier już omal spał. Żarcie było przywożone na miejsce, z reguły ostygłe. Codziennie przynoszono trupy i kaleki. Początek robót rozwidlenie się szos, Monowice Dwory przy robotach ziemnych. Nie wolno było się oddalać z miejsca wyznaczonego bo strzelali bez ostrzeżenia. Stałego miejsca pracy nie było, zależało to od podziału danej setki i potrzeby sytuacji kierownictwa.”

 

 

(Następnie opisuje nadzorców poszczególnych kapów, i funkcjonariuszy SS. Pisze o podkładanych przez ludzi nocą paczkach i żywności . )

 

„Znowu wiosną bodajże w marcu 1942r. zaczęto przewozić pociągiem towarowym, z bocznicy koło DAW aż do Monowic  Dwory z jednym przystankiem  pomiędzy. W lipcu wybuchł na lagrze tyfus i przestano wyjeżdżać poza lagier. W tym czasie był też z wizytą na Bunie SS Reichsfuhrer Himler.”

 

Odległość z obozu do miejsca pracy to 7 do 10 km.

 

Dla potrzeb niemieckiej gospodarki utworzono około 40 podobozów. Więźniowie pracowali w zakładach chemicznych, kopalniach, cementowniach, włókienniczych, rafineriach, zbrojeniowych, gospodarstwach rolnych przyczyniając się do wzrostu gospodarki niemieckiej w czasie wojny.

 

Stefan P.

 

Link do artykułu, w którym są przedstawieni więźniowie Auschwitz pochodzący z Cięciny i z pozostałych miejscowości naszej gminy.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Biegniemy dla Mai

 
bieg majka

ALS Cięcina 2019

 
als logo

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy

Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
WGmedia
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia