sobota, 19, czerwiec 2021

Dziękowaliśmy za 75 lat pokoju w Polsce.

 

 

 

 

 

Wczoraj przy schronie Wędrowiec obchodziliśmy gminne uroczystości związane z 81 rocznicą wybuchu II wojny światowej - Obroną Węgierskiej Górki, 77 rocznicę Stracenia Partyzantów w Żabnicy i 74 rocznicę stracenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

W miejscu symbolicznym dla tamtych lat oddaliśmy hołd bohaterom, którzy stawili czoła potędze niemieckiej armii. Obrona granic była bez szans, a polski opór miał na celu jedynie spowolnienie ruchów armii niemieckiej, aby Armia „Kraków” mogła się przegrupować i przygotować do defensywy. Obrońcy tamtych lat pokazali i wciąż pokazują nam kolejnemu pokoleniu, że w obronie wartości, wolności, religii i swobód danego narodu należy stawić opór. Wywalczoną wolność dwadzieścia lat wcześniej trzeba było znów bronić, a pokój który był od 1920r. nie przetrwał nawet jednego pokolenia.    

 

Wczoraj dziękowaliśmy naszym obrońcom, żołnierzom, partyzantom z drugiej wojny światowej i żołnierzom z czasów terroru sowieckiego za ich męstwo i poświęcenie. Apel poległych w czasie uroczystości był oddaniem hołdu bohaterom z tamtych czasów. Dziękowaliśmy również w uroczystej mszy świętej Bogu za 75 lat pokoju na naszej ziemi. Dziękowaliośy za to, że dziś nie musimy stawać przed sprawdzianem z naszej polskości i patriotyzmu.

 

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod budynku Urzędu Gminy pod schron Wędrowiec. Na miejscu wciągnięto na maszt flagę przy Mazurku Dąbrowskiego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Następnie odbyła się msza święta, a później uczniowie ze Szkoły im. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce wystąpili z programem słowno-muzycznym. Po występie były przemówienia i wręczenie odznaczeń Stowarzyszenia Kombatantów. Uroczystości zakończył Apel Poległych i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą walczących w Kompanii Fortecznej w 1939r. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, stowarzyszeń, harcerze.

 

fiddler

 

Uroczystości Września

zdjęcia: OPG WG

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia