niedziela, 10, grudzień 2023

Odpust w kaplicy Matki Boskiej zwanej Panią Cięcińską.

 

 

 

 

 

 

Wczoraj tradycyjnie od 1979 roku na Butorzonce odbył się odpust z okazji przypadającego 26 sierpnia święta Matki Boskiej Częstochowskiej. Ten dzień w polskim kościele od 1931r.  jest szczególnie poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej. Uroczystość ustanowił Pius XI. Po raz pierwszy święto Matki Boskiej Częstochowskiej obchodzono w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

 

butorzonka

fot: A. Pietraszek

 

butorzonka

fot: A. Pietraszek

 

W tym roku podczas odpustu dodatkowo obchodziliśmy 50-lecie budowy kaplicy. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Władysław Nowobilski, który pięćdziesiąt lat temu, w tamtym okresie był budowniczym kościoła parafialnego w Ciścu. Tradycyjną pielgrzymkę od kościoła prowadził i współkoncelebrował mszę św. wikariusz cięcińskiej parafii ks. Dawid Szewczyk. W swoim kazaniu ks. Nowobilski wspominał czasy z okresu komunizmu w Polsce, wydarzenia z jego osobistego życia jako młodego człowieka, a także jako wikariusza w Milówce i proboszcza w Ciścu. W słowie skierowanym do zebranych próbował przekazać osobiste przeżycia związane z ówczesną walką władz państwowych z kościołem przyrównując je do dzisiejszej sytuacji kościoła i księży. Na odpust przybyły również w strojach regionalnych panie z Koła Gospodyń i przedstawiciele Stowarzyszenia Krwi Chrystusa wraz ze sztandarem.  Pomimo zapowiadanych burz i opadów do kaplicy w zakątku Górnej Cięciny przybyło wielu parafian, a także mieszkańców okolicznych miejscowości i turystów.

 

butorzonka

fot: A. Pietraszek

 

Jedni mieli wiarę i parasol, inni tylko parasol, a jeszcze inni tylko wiarę. Pomimo tych różnic, które towarzyszyły uczestnikom odpustu, wszyscy zeszli z Butorzonki w suchym ubraniu i dopiero na Przegibie lekko pokropił zapowiadany od rana deszcz.      

 

 

butorzonka

fot: A. Pietraszek

 

 

Krótki historyczny zarys kaplicy na Butorzonce. Najważniejsze daty.

 

1968 W czasie, głębokiego przeżywania jubileuszu, w kilku miejscach w rejonie Magury, pojawiły się małe o wymiarach: wysokość 27 cm, szerokość 25 cm i głębokość 7 cm, zawieszone na drzewach kapliczki z obrazkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Jedna z tych kapliczek, została umieszczona na świerku, przy polanie w miejscu nazywanym przez właścicieli Butorzonką.

 

 

butorzonka

 

1969 Mała kapliczka została zastąpiona większą, w której umieszczono obrazek. Kapliczkę wykonał p. Jan Dędys, który też dbał o jej stan. Pod kapliczką zamocowano na drzewie półeczki, na których ciągle znajdowały się wazoniki z kwiatami

 

1971 Popularność kapliczki zrodziła pomysł, aby obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej umieścić w miejscu trwalszym niż rosnący świerk. U p. Jana Dędysa, zebrało się kilku współwłaścicieli wspólnoty, do której należy Butorzonka z placu Kowali i Pod Brańkowem. Podjęto decyzję o budowie kapliczki, w której mogło by się zmieścić kilka osób.

 

1972 Budowniczy kaplicy uznali, że zezwolenie na budowę kościoła jest niezależne od budowy kaplicy, gdy kaplicy nie budowano, to też zezwolenia i tak nie wydano. Nie wystraszono się też groźbami i szykanami. Materiał budowlany rozwieziono w różne miejsca po lesie, obawiając się jego konfiskaty i wiosną nie zważając na założone plomby przystąpiono do dalszej budowy. Zwracano uwagę na nieznane osoby i samochody, a gdy takie się pojawiły, ostrzegano budowniczych. Zdarzało się, że gdy panie nauczycielki ze Szkoły nr 2, zauważyły coś podejrzanego, to wysyłały dzieci z ostrzeżeniem. W tym roku dokończono budowę murów, wykonano więźbę, odeskowano i pokryto papą. Kaplica została wybudowana do tzw. stanu „surowego”.

 

1979 W Cięcinie pierwsza msza w kaplicy na Butorzonce odbyła się w dniu 18 lutego 1979r. o godz. 800 i została odprawiona za narciarzy biorących udział w zawodach narciarskich o Puchar Magury. odprawił proboszcz parafii cięcińskiej ks. kan. Tadeusz Masny. Oprócz narciarzy we Mszy św. uczestniczyło też wielu mieszkańców Cięciny. Od czerwca 1979 roku w każdą niedzielę o godz. 1500 była odprawiana Msza św., a w ostatnią niedzielę sierpnia na Butorzonce odbyła się pierwsza uroczystość odpustowa ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Wówczas na uroczystość odpustową przybyły tłumy wiernych z parafii cięcińskiej i sąsiednich wiosek.

 

1982 Ks. proboszcz ofiarował do kaplicy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, na którym wymalowane są herby: Polski i papieża Jana Pawła II.

W tym roku wykonano przed kaplicą podest w kształcie, który umożliwi dalszą jej rozbudowę. Wykorzystano do tego pozostały po budowie kaplicy kamień budowlany, który był rozmieszczony w różnych częściach okolicznego lasu

 

Powyższa informacja w późniejszych latach, a dokładnie w 2014 roku została wyprostowana. Przez lata w świadomości mieszkańców Cięciny była powielana informacja, że obraz MB Częstochowskiej został namalowany przez Janinę Piznal. W 2014 roku, a dokładnie w czerwcu odwiedzili Cięcinę Jarosław i Marek Szymańscy, synowie Władysława i Barbary, pochodzący z Bielska - Białej, mieszkający wówczas w Niemczech. Celem ich wizyty było nasze lokalne sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Butorzonce.

 

butorzonka

 

Wówczas zostało to potwierdzone, że fundatorami obrazu Ciemnolicej Pani Cięcińskiej z kaplicy w pod magurskim lesie była rodzina Szymańskich. Autorem - artystą, który namalował obraz jest senior rodziny Pan Władysław. Ikona namalowana została i umieszczona w ołtarzu kaplicy, w 1986 roku, za przyzwoleniem księdza proboszcza Tadeusza Masnego. Marek, który pomagał ojcu w zamontowaniu wizerunku M. B. Częstochowskiej odziedziczył po ojcu zdolności plastyczne. Jest  konserwatorem dzieł sztuki sakralnej, rzeźbi i maluje.

 

Pielgrzymi byli bardzo zainteresowani swoim i naszym lokalnym sanktuarium, gdyż od czasu fundacji obrazu, z powodu wyjazdu do Niemiec, nie odwiedzali cudownego miejsca na Butorzonce. A bywali tam z rodzicami na odpustach, prawie od początku kultu Matki Boskiej. Ich częste nawiedzanie Matki Boskiej na Butorzonce to efekt łask jakie wraz z rodzicami uprosili u Boga za Jej przyczyną.

 

Autorstwo obrazu Władysława Szymańskiego zostało potwierdzone poprzez wskazanie szczególnych znaków pozostawionych na obrazie oraz podpisem autora z tyłu obrazu, który został wskazany podczas wspomnianej wizyty w 2014r. w Cięcinie.

 

 

Informacje zebrana na podstawie książki "Kaplica na Butorzonce" W. Ficonia oraz listów od rodziny Szymańskich.

 

fiddler

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia