sobota, 02, marzec 2024

W Parafii Cięcina.

 

 

 

 

 

W tym roku dożynki w Cięcinie odbyły się już w pierwszą niedzielę jesieni czyli 25 września. W czasach przedchrześcijańskich było to święto słowiańskie przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto było i w dalszym ciagu jest poświęcone tegorocznym zbiorom i prosi się o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

 

Łącząc stare słowiańskie święto i tradycję chrześcijańską, wpierw dziękowaliśmy w kościele podczas mszy świętej, a później na Zagrodzie Plebańskiej świętowaliśmy.

 

instalacja

fot: OPG

 

Mszy dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył ks. proboszcz Henryk Zątek. Gospodynie, gospodarze i hodowcy złożyli przed ołtarzem swoje plony i dary, a później były one licytowane wśród przybyłych na piknik dożynkowy mieszkańców parafii Cięcina, a także z okolicznych miejscowości, a nawet oddalonych od Cięciny Katowic, Bielska- Białej czy Ćwiklic. Mszę świetą uświetniły muzyka i śpiewy góralskie w wykonaniu kapeli Baraby i gospodynie w strojach regionalnych. Obecni byli przedstawicile lokalnych władz samorządowych i parlamentarnych. Swój poczet sztandarowy wystawili przedstawiciele Związku Podhalan z naszej gminy i strażacy z OSP Cięcina.

 

instalacja 

fot: OPG

 

instalacja

fot: OPG

 

Świętowanie podczas pikniku dożynkowego na Zagrodzie miało swój cel. Organizatorzy; Koło Gospodyń Wiejskich w Cięcinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Węgierskiej Górca oraz Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej Cięcina.eu podjęli wspólnie decyzję, że  tym celem była zbiórka środków finansowych dla Wiktora Szczechowiaka.

 

Zebrana kwota 11.000 zł została przekazana na konto fundacji Serce Dla Maluszka.

 


W imieniu organizatorów dziękujemy za wsparcie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dożynek oraz pikniku:

 

Wsparcia udzielili:  Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, Azalia, Ireneusz Ficoń, OPG, Czech&Czech, Sopki Stopki, Pasieka Bartne oraz Stajnia w Górach z Cięciny i Gospodarstwo Józef Juraszek z Cięciny.

 

instalacja 

fot: OPG

 

instalacja

fot: OPG

 

instalacja

fot: OPG

 

 

fiddler

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia