czwartek, 02, luty 2023

Ekspozycja łącząca teraźniejszość z przeszłością.

 

 

 

 

 

Jesień zaczęła się dla naszego Stowarzyszenia bardzo pracowicie. W zeszłym tygodniu współorganizowaliśmy Dożynki Parafialna, a dzisiaj organizowaliśmy V Rodzinny Rajd Rowerowy, który poprzedzony był oficjalnym otwarciem Ekspozycji łączącej teraźniejszość z przeszłością.

 

instalacja

fot: Dawid Wojtyła

 

Ekspozycja ta to realizacja projektu pt. Interaktywny Wielokulturowy Projekt – WCZORAJ I DZIŚ, który organizowany był przez firmę Żywiec-Zdrój w ramach „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój - edycja 2022” – program LIS.

 

instalacja

fot: PixelArt

 

Pomysł na ekspozycję, zrodził się w głowie jednego z naszych członków Andrzeja Figury, który przedstawił swój pomysł z początkiem roku. Po akceptacji został przygotowany program realizacji, budżet i złożenie wniosku o przyznanie grantu w programie. 30 stycznia wniosek został pozytywnie zaakceptowany i przyznano nam grant w wysokości 10.000 zł. zdobywając maksymalną Ilość punktów. Przystąpiliśmy do realizacji. Niestety później pojawiły się problemy z brakiem materiałów (stal) i znacznym podwyższeniem ich kosztów, z których zbudowana jest ekspozycja, co spowodowało pewne zakłopotanie i pytania czy podołamy. Jednak zgodnie z naszym mottem „Dobrzy ludzie mają dobrze” pojawili się dobrzy ludzie, którzy wsparli nasze działania.

 

instalacja 

fot: Dawid Wojtyła

 

instalacja

fot: Dawid Wojtyła

 

Pierwszą osobą, której chciałbym podziękować to główny wykonawca – Michał Stasica. On podjął się tego trudnego zadania. Jak można zauważyć centralna bryła nie należy do łatwych konstrukcji. Dzięki Michał za pomysły w rozwiązaniu niektórych problemów i za stworzenie konstrukcji. Kolejnymi osobami są Barbara i Maciej Obroccy z firmy Konstrukcje Żywiec oraz Damian Borycki z firmy Euromal, którzy wsparli nas w tej inicjatywie.

 

instalacja

fot: Dawid Wojtyła

 

Ekspozycja składa się z centralnej bryły, na którą składa się dziesięć pięciokątów. Od góry znajduje się logo stowarzyszenia, a po bokach można oglądać zabytkowy kościół Św. Katarzyny, dwa gotyckie obrazy pochodzące z tego kościoła, a obecnie znajdujące się w Muzeum Narodowym i Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Kolejne zdjęcia przedstawiają pracę w jednym z teraźniejszych gospodarstw pasterskich i krajobrazy Cięciny. Jest to połączenie historii i teraźniejszości.

 

instalacja

fot: Dawid Wojtyła

 

Kolejne części ekspozycji to trzy gabloty, w których znajdują się następujące eksponaty:  narzędzia w gospodarstwie rolnym z XIX i XX w.,  narzędzia w gospodarstwie domowym XIX i XX w., a trzeci gablota zawiera dziewczęcy strój pasterski z żywiecczyzny z XIX i XXw.

 

instalacja

fot: Dawid Wojtyła

 

Ostatnia część naszej ekspozycji to trójramienny ażurowy ekran, na którym znajdują się prace uczniów ze szkół nr 1 i 2 z Cięciny. Jest to grafika typu Patchwork ze zdjęć prac dzieci wyłonionych w konkursie szkolnym. Grafiki te przedstawiają tradycję, zwyczaje i naszą miejscowość oczami dzieci. .

 

instalacja 

fot: Dawid Wojtyła

 

instalacja

fot: Dawid Wojtyła

 

Projekt został dofinansowany przez Żywiec Zdrój Lokalne Inicjatywy Społeczne edycja 2022 - Loklany program grantowy LIS.

 

 

logotyp

 

fiddler

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia