niedziela, 10, grudzień 2023

Odpust w kaplicy Matki Boskiej zwanej Panią Cięcińską.

 

 

 

 

 

Wczoraj tradycyjnie już po raz czterdziesty czwarty odbył się odpust ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej na Butorzonce. Uroczystości rozpoczęły się procesją, podczas której odprawiono drogę krzyżową do stacji zlokalizowanych przy drodze prowadzącej od ostatniego przystaknu PKS do kaplicy. Procesji i uroczystej mszy św. przewodniczył ks. Jerzy Łukowicz.

 

butorzonka_2023

 

Pomimo bardzo dynamicznie zmieniającej się pogody na odpust przybyło wielu mieszkańców Cięciny, a także okolicznych miejscowości. Pośród pielgrzymów w drodze i na polanie była obecna najstarsza mieszkanka Cięciny Pani Marianna Rusek, które dwa miesiące temu obchodziła jubileusz 100-lecia urodzin. Dla wielu dała wspaniały przykład, że pomimo tak pięknego wieku można i należy iść do miejscowego sanktuarium „Pani Cięcińskiej” - jak nazywał ją Wawrzyniec Ficoń – aby nawet przy małym trudzie uczcić Matkę Bożą.

 

butorzonka_2023

 

 

Podczas homilii ks. Jerzy przywołał słowa Jana Pawła II  „Jasna Góra jest sanktuarium Narodu i dlatego trzeba przykładać ucho do tego świętego Miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu Matki.” Dlatego wsłuchując się w te słowa warto czasem przyjść na wzgórze zwane Butorzonką i wsłuchać się w tej ciszy jak bije serce Narodu.

 

butorzonka_2023

 

 

Butorzonka przed laty była to polana, na której mieszkańcy Cięciny Górnej wypasali bydło. Dziś jest to miejsce zaciszne, porośnięte drzewami lekko na uboczu od drogi prowadzącej na Magurę. Więcej informacji o obrazie "Pani Cięcińskiej" i zdjęcie polany sprzed lat pod poniższym linkiem.

 

50 lat kaplicy na Butorzonce

 

fiddler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fiddler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia