niedziela, 10, grudzień 2023

Hołd poległym we wrześniu 1939 i zamordowanym w 1943r..

 

 

 

 

 

Pierwszy weekend września Gminie Węgierska Górka w tym roku poświęcony był bohaterom i ofiarom II wojny światowej.

1 września odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne w trzech miejscach. Przed Halą Widowiskowo-Sportową dokonano otwarcia muralu historycznego stworzonego na jednej ze ścian. Mural upamiętnia wydarzenia z początku września 1939, które rozegrały się na terenie naszej gminy. Autorem jest  Maciej Szymonowicz.

 

wrzesien_2023

 

Uroczyste obchody 84. rocznicy Bohaterskiej Obrony Węgierskiej Górki, 80. rocznicy stracenia Partyzantów w Żabnicy oraz 77. rocznicy stracenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych rozpoczęły się o godzinie 15:00 przy schronie Wędrowiec. Po złożeniu meldunku przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową. Następnie uczestnicy w uroczystym przemarszu udali się pod Pomnik Pomordowanych Partyzantów w Żabnicy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

 

wrzesien_2023

 

wrzesien_2023

 

 

 

Tam przed pomnikiem ważnym i symbolicznym momentem podczas uroczystości było posadzenie dębu, poświęconemu pamięci pomordowanych partyzantów.

 

wrzesien_2023

 

2 września w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka odbyło się spotkanie historyczne z panem Jakubem Chowańcem - inżynierem, historykiem, kolekcjonerem, pasjonatą i rekonstruktorem. Tematem wykładu oraz wystawy była historia 3. Pułku Strzelców Podhalańskich 1919-1939.

 

wrzesien_2023

 

Wczoraj 3 września przy pomniku pomordowanych mieszkańców okolicznych miejscowości w 1943r. w Żabnicy odbyło się spotkanie podczas którego podsumowano projekt: „W drodze ku wolności – wystawa plenerowa upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 1943 roku z Żabnicy” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

 

wrzesien_2023

 

Teren, gdzie dziś stoi pomnik, to miejsce, które dokładnie 80 lat temu było świadkiem straszliwej zbrodni. To w tym miejscu poprzez powieszenie stracono jedenastu partyzantów. To tutaj w obronie naszej ojczyzny zapłacili oni najwyższą cenę. To tutaj ostatni raz mogli spojrzeć na swoich bliskich i sąsiadów. To tutaj osierocili dzieci. To tutaj rozpoczęła się żałoba ich rodzin.

Byli ludźmi młodymi, ludźmi czynu, ludźmi, dla których słowa: Bóg, honor, ojczyzna nie były tylko pustym sloganem, ale wartościami, którymi kierowali się w życiu.

 

3 września 1943 r. powieszonych jedenastu partyzantów z Żabnicy i okolicznych miejscowości. W walce o wolną Polskę swoje życie złożyli:

 

Rudolf DOBOSZ – gajowy, ur. 1895r., zamieszkały w Sopotni Wielkiej,

 

- Ferdynand DZIEDZIC – rolnik, ur. 1912r., zamieszkały w Cięcinie,

 

- Józef FIJAK – rolnik, ur. 1898r., zamieszkały w Żabnicy,

 

- Fryderyk GAWEŁ – robotnik, ur.1904r., zamieszkały w Węgierskiej Górce,

 

- Franciszek Chowaniec – gajowy, ur. 1910r., zamieszkały w Sopotni Wielkiej,

 

- Jan KANIA – rolnik, ur. 1890r., zamieszkały w Cięcinie,

 

- Stanisław KONIOR – pracownik leśny, ur. 1926r. zamieszkały w Żabnicy,

 

- Franciszek SZUMILAS – gajowy, ur. 1907r. zamieszkały w Żabnicy,

 

- Jan WALIGÓRA – rolnik, ur. 1920r. zamieszkały w Sopotni Wielkiej,

 

- Ludwik ZEMAN – rolnik, ur. 1925r. zamieszkały w Ujsołach,

 

- Jan ŻABNICKI – gajowy, ur. 1895r. zamieszkały w Żabnicy

 

By zachować pamięć o tych bohaterach oraz przybliżyć kontekst historyczny wydarzenia z 3 września 1943 roku, w ramach działania projektowego została przygotowana ekspozycja plenerowa pn. „W drodze ku wolności”. Do pracy w tym działaniu zaproszon Artura Caputę z Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny. Przygotował on materiały, opracował teksty, a podczas spotkania w krótkiej prelekcji przybliżył historię tamtych wydarzeń.

 

Podczas uroczystości zaprezentowano także publikację „Ku pamięci…”. Jej autorami są Zofia Zuziak i Artur Caputa, a wydawcą Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka. Biuletyn to hołd dla poległych partyzantów oraz ich rodzin.

 

Koncert patriotyczny „Chwała Poległym” w wykonaniu Stowarzyszenia „Pod górkę” i Hufca ZHP Węgierska Górka był bardzo wzruszający. Zaprezentowane utwory zmusiły do refleksji i były symbolicznym hołdem złożonym wszystkim bohaterom, którzy swoje życie ofiarowali w obronie naszej ojczyzny.

 

wrzesien_2023

 

Zwieńczeniem wydarzenia była złożenie zniczy pod tablicą pamiątkową.

Pamiętajmy o ludziach, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Trwajmy w pamięci o bohaterach. Chwała Poległym!

 


źródło: OPG
foto: OPG

 

fiddler

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia