niedziela, 10, grudzień 2023

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy ZWZ, AK i kurierów z Cięciny.

 

 

 

 

 

Od 2004r. na Abrahamowie w Cięcinie znajduje się tablica oraz krzyż dedykowany żołnierzom Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i kurierom działającym na szlaku Warszawa - Kraków - Budapeszt. Budowniczym oraz fundatorem tablicy oraz krzyża był mieszkaniec Cięciny Franciszek Wojciuch. Po 19 latach z inicjatywy Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego z Milówki tablica została odnowiona i odsłonięta 16 września 2023r. Fundatorem nowej tablicy tym razem jest Rada Sołecka w Cięcinie i Gmina Węgierska Górka.

 

tablica_kurierzy_2023

 

tablica_kurierzy_2023

 

Uroczystości odsłonięcia tablicy na szczycie Abrahamowa związane były z realizowaniem projektu "Kurierzy z Żywiecczyzny na Polsko - Węgierskim szlaku", przy wsparciu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

 

Przy (GSB) Głównym Szlaku Beskidzkim obok Krzyża Kurierów i Partyzantów w samo południe odbyła się uroczysta polowa Msza Święta w intencji poległych kurierów.

 

tablica_kurierzy_2023

 

Po mszy odsłonięto odnowioną Tablicę Pamiątkową, która upamiętnia partyzantów oraz kurierów Armii Krajowej. Na pierwotnej tablicy były zamieszczone tylko inicjały J.W. i F.P. Tylko wtajemniczeni wiedzieli kto kryje się pod tymi inicjałami. Po latach na nowej tablicy każdy kto będzie wędrował czerwonym szlakiem może dowiedzieć się, że są to mieszkańcy Cięciny, którzy działali w konspiracji podczas wojny. Nazwiska tych żołnierzy to Jan Wojciuch oraz Franciszek Piela.

 

 tablica_kurierzy_2023

 

tablica_kurierzy_2023

 

tablica_kurierzy_2023

 

Więcej o kurierach można przeczytać w artykułach zamieszczonych na naszej stronie internetowej pod linkami:

Sławni Cięcinianie – Kurierzy cz.1 (Jan Wojciuch)

Sławni Cięcinianie – Kurierzy cz.2 (Franciszek Piela)

 

 

Po Eucharystii nie zabrakło prezentacji Grup Rekonstrukcyjnych z Polski i Węgier oraz Krótkofalowców.

 

Organizatorem uroczystego odsłonięcia tablicy było Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce. Głównymi partnerami wydarzenia: Gmina Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce Związku Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Rada Sołecka w Cięcinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Cięcinie, Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabnicy oraz Muzeum Czynu Zbrojnego.

 

tablica_kurierzy_2023

zdjęcia: OPG WG

 

 

fiddler

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia