- Szczegóły
- Opublikowano: 17 wrzesień 2023

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy ZWZ, AK i kurierów z Cięciny.
Od 2004r. na Abrahamowie w Cięcinie znajduje się tablica oraz krzyż dedykowany żołnierzom Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i kurierom działającym na szlaku Warszawa - Kraków - Budapeszt. Budowniczym oraz fundatorem tablicy oraz krzyża był mieszkaniec Cięciny Franciszek Wojciuch. Po 19 latach z inicjatywy Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego z Milówki tablica została odnowiona i odsłonięta 16 września 2023r. Fundatorem nowej tablicy tym razem jest Rada Sołecka w Cięcinie i Gmina Węgierska Górka.


Uroczystości odsłonięcia tablicy na szczycie Abrahamowa związane były z realizowaniem projektu "Kurierzy z Żywiecczyzny na Polsko - Węgierskim szlaku", przy wsparciu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.
Przy (GSB) Głównym Szlaku Beskidzkim obok Krzyża Kurierów i Partyzantów w samo południe odbyła się uroczysta polowa Msza Święta w intencji poległych kurierów.

Po mszy odsłonięto odnowioną Tablicę Pamiątkową, która upamiętnia partyzantów oraz kurierów Armii Krajowej. Na pierwotnej tablicy były zamieszczone tylko inicjały J.W. i F.P. Tylko wtajemniczeni wiedzieli kto kryje się pod tymi inicjałami. Po latach na nowej tablicy każdy kto będzie wędrował czerwonym szlakiem może dowiedzieć się, że są to mieszkańcy Cięciny, którzy działali w konspiracji podczas wojny. Nazwiska tych żołnierzy to Jan Wojciuch oraz Franciszek Piela.


Więcej o kurierach można przeczytać w artykułach zamieszczonych na naszej stronie internetowej pod linkami:
Sławni Cięcinianie – Kurierzy cz.1 (Jan Wojciuch)
Sławni Cięcinianie – Kurierzy cz.2 (Franciszek Piela)
Po Eucharystii nie zabrakło prezentacji Grup Rekonstrukcyjnych z Polski i Węgier oraz Krótkofalowców.
Organizatorem uroczystego odsłonięcia tablicy było Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce. Głównymi partnerami wydarzenia: Gmina Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce Związku Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Rada Sołecka w Cięcinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Cięcinie, Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabnicy oraz Muzeum Czynu Zbrojnego.

zdjęcia: OPG WG
fiddler
Czytaj więcej...