niedziela, 10, grudzień 2023

Odpust z okazji MB Różańcowej.

 

 

 

 

 

 

W niedzielę 8 października w kościele Św. Katarzyny obchodziliśmy Uroczystość Odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Sumę i procesję różańcową prowadził proboszcz ks. Henryk Zątek. Niestety ze względu na niesprzyjającą pogodę tradycyjna procesja do czterech ołtarzy została odwołana. Dopiero pod koniec nabożeństwa pogoda sprzyjała do przeprowadzenia procesji. Wyszło słońce, ociepliło się i rozchmurzyło nad Cięciną. Po spontanicznej decyzji prowadzącego obrzędy wierni przeszli w procesji wokół kościoła śpiewając pieśni ku czci MB Różańcowej.  

 

Parafianie chętnie włączyli się w tę tak miłą Matce Bożej modlitwę, która w ten dzień była wyjątkowa i uroczysta.

 

A po Nabożeństwie Różańcowym – ulubiony zwłaszcza przez dzieci, przy kilkunasty straganach – rozpusty.

 

odpust_rozancowy

 

W kościele Św. Katarzyny MB Różańcowa jest otoczona czcią w dwóch wizerunkach. Jeden to zamieszczony w głównym ołtarzy obraz eksponowany w miesiącu październiku. Drugi wizerunek na feretronie, który w ostatnim czasie został odnowiony.  

 

 

odpust_rozancowy

 

odpust_rozancowy

 

 

 

Święto Matki Bożej Różańcowej czczone jest 7 października. Dzień ten jest rocznicą bitwy pod Lepanto (1571), w której państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały flotę Imperium Osmańskiego. Papież Pius V ogłosił w 1572 roku ten dzień świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Rok późnej, decyzją papieża Grzegorza XIII zmieniono nazwę na Święto Różańca. Papież Klemens XII w 1716 roku nakazał świętowanie tego dnia Kościołowi na całym świecie, jednocześnie przeniósł świętowanie tego dnia na pierwszą niedzielę października. W 1913 roku Pius X przywrócił święto na 7 października. Od 1969 roku, decyzją Pawła VI, 7 października obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej.  

 

Poniżej fotorelacja z odpustu:

rozancowy-odpust-2023

 

 

 

 

fiddler

zdj. A.Pietraszek

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia