czwartek, 11, grudzień 2025

  Kolejna Ekopracownia na Żywiecczyźnie! Tym razem przy SP1 w Cięcinie.

 

 

 

 

 

 

Dziś przed południem odbyło się uroczyste otwarcie „Ekopracowni pod chmurką”.

 

altana  

altana 

 

altana

 

 „Akademii Młodych Przyrodników” – nowej ekopracowni pod chmurką w Szkole Podstawowej nr 1 i. Konstytucji 3-go Maja w Cięcinie to wyjątkowe miejsce, stworzone z myślą o młodych mieszkańcach, którzy będą mogli odkrywać świat przyrody w bezpośrednim kontakcie z naturą.

 

W oficjalnym otwarciu udział wzięli Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Cięcinie Marek Duraj, grono pedagogiczne, rodzice, dzieci oraz młodzież placówki.  

 

altana 

 

altana

 

Ekopracownia powstała dzięki dofinansowaniu z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach III edycji programu „Ekopracownia pod chmurką”. W tym roku wsparcie otrzyma 113 takich pracowni na terenie całego województwa śląskiego.

 

To kolejny krok w kierunku rozwijania nowoczesnej edukacji ekologicznej i budowania świadomej, odpowiedzialnej przyszłości.

 

altana 

altana

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach konsekwentnie wspiera śląską edukację ekologiczną. Dzięki programom

“Zielona Pracownia” i “Ekopracownia pod chmurką”, setki szkół w całym regionie, w tym liczne placówki z powiatu żywieckiego, zyskują nowoczesne przestrzenie do nauki o przyrodzie.

Inwestycje te mają kluczowe znaczenie, zwłaszcza w tak unikalnym przyrodniczo regionie jak Żywiecczyzna. Pozwalają one uczniom na bezpośredni kontakt z ekologią, co jest nieocenione w kształtowaniu postaw prośrodowiskowych.

Zielone Serce Szkoły: Program “Zielona Pracownia”

Konkurs “Zielona Pracownia” skupia się na tworzeniu i doposażaniu nowoczesnych, w pełni wyposażonych sal lekcyjnych na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, chemiczno-fizycznych i ekologicznych.

Dofinansowanie, wynoszące do 80% kosztów kwalifikowanych i sięgające maksymalnie 48 000 zł na pracownię, pozwala szkołom na zakup:

  • Sprzętu laboratoryjnego i audiowizualnego.
  • Nowoczesnych mebli i pomocy dydaktycznych.
  • Modeli edukacyjnych i map.

Wśród laureatów każdej edycji znajdują się placówki z żywieckich gmin, które z powodzeniem wykorzystują te środki do modernizacji warunków nauczania.

Nauka na Świeżym Powietrzu: “Ekopracownia pod chmurką”

Uzupełnieniem inicjatywy są konkursy na “Ekopracownie pod chmurką”. Jak sama nazwa wskazuje, ich celem jest utworzenie pracowni dydaktycznych na terenie należącym do placówki.

Terenowe ekopracownie umożliwiają prowadzenie zajęć z zakresu przyrody, biologii czy geografii na świeżym powietrzu. Jest to szczególnie istotne w malowniczym powiecie Żywieckim, gdzie natura jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu uczniowie mogą badać lokalne ekosystemy, uczyć się o bioróżnorodności Beskidów i obserwować procesy przyrodnicze w ich naturalnym środowisku. Nabór do kolejnej edycji tego konkursu, skierowanego do organów prowadzących placówki oświatowe, tradycyjnie odbywa się wiosną.

Inwestycja w Przyszłość Żywiecczyzny

Dzięki finansowaniu z WFOŚiGW, szkoły z Powiatu Żywieckiego zyskują narzędzia do edukacji ekologicznej na najwyższym poziomie. Inwestycja w nowoczesne pracownie to nie tylko poprawa warunków nauki, ale przede wszystkim realny wkład w kształtowanie świadomej ekologicznie młodzieży, która w przyszłości będzie odpowiedzialnie dbać o górskie środowisko naturalne.

Inwestując w edukację, inwestujemy w przyszłość nas wszystkich – zdają się mówić władze Funduszu. I patrząc na wyniki programów w śląskich szkołach, w tym tych położonych u stóp Beskidów, ta inwestycja przynosi wymierne korzyści.

 

 

altana

 

 

 

 

fiddler

źrodło: żywiec.info

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo

ALS Cięcina 2025

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia