czwartek, 23, maj 2019

Prezentujemy kolejny wartościowy obraz z kościoła św. Katarzyny.

Kilka tygodni temu na łamach naszego portalu opisywaliśmy dwa obrazy pochodzące z kościoła Św. Katarzyny, które obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie. 
Z cyklu Białe Kruki z Cięciny chcemy przedstawić kolejny obraz, który również zdobił nasz kościół jeszcze na początku ubiegłego wieku podobnie jak poprzednie, ale ze względu na jego wartość muzealną obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Obraz o którym mowa to „Święta Katarzyna”. Prawdopodobnie został zakupiony do kościoła wraz z pierwszym ołtarzem głównym w 1643 roku. Dla informacji pierwszy ołtarz uległ zniszczeniu i w 1860r. został zastąpiony nowym – obecnym. Zniszczeniu uległ również obraz. Obecny obraz Św. Katarzyny w ołtarzu głównym został namalowany farbami olejnymi na płótnie i pochodzi z 1862r.

W 1903r. obraz został przekazany do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie po kilku latach został oddany do nowopowstałego Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Od 1992r. obraz znajduje się w pomieszczeniach przy ul. Kanoniczej 19/21 w Krakowie, gdzie 
w sali wystawowej poświęconej sztuce średniowiecznej można go dziś oglądać.

Obraz namalowany farbami olejnymi na płótnie przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską. Święta ubrana w stylową suknię z epoki, przedstawiona w pozycji stojącej z atrybutami (palmą, książką ,kołem.)Tło stanowi fragment krajobrazu.

Obraz został  namalowany na skrzydle póżnogotyckiego tryptyku, z przełomu XV i XVI w. na którym wyobrażono cztery sceny z żywotu św. Katarzyny.
W połowie XVI w. sceny te zamalowano, wykonując nowe renesansowe malowidło o trudnym dziś do ustalenia temacie.

Podczas konserwacji - stworzono tzw. preparat konserwatorski na którym uczytelnione zostały wszystkie fazy, warstwy jednego malowidła.

Czas powstania w 1620 r. na wcześniejszych dwóch obrazach, namalowanych na desce lipowej.

sw_katarzynaŹródło: Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie       

Zdjęcie udostępnione portalowi ciecina.eu przez. Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

autor: fiddler

 


Zobacz także:
Santa Conversazione – Święta rozmowa (cz. 2)
Zwiastowanie NMP (cz. 1)
Zdjęcia dawnej izby

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia