wtorek, 21, wrzesień 2021
Wszystko jest historią, a najciekawsza jest historia dnia wczorajszego.

Kasa biletowa na stacji kolejowej w Cięcinie sprzedawała bilety kartonikowej we wszystkich kierunkach. Ponieważ stacja w pewnym momencie została zamknięta bilety stały się poszukiwane przez kolekcjonerów ciekawostek kolejowych, szczególnie tych co zbierają bilety z nieczynnych już stacji. Ważne by w miejscu Kt) było napisane Cięcina. Ceny tych biletów ciągle idą w górę na aukcjach internetowych i na forach zbieraczy, a za kilkadziesiąt lat będą rarytasami kolekcjonerskimi. Jeśli ktoś ma takie bilety to proszę zachować. Na pewno trafią do izby pamięci lub muzeum regionalnego. Szczególnie takie z pieczątką „DALEJ”, dodrukami z tyłu lub z kolorowym paskiem.

Bilety kartonikowe wymyślił angielski urzędnik kolejowy Thomas Edmondson. Gdy pracował na stacji Milton jako zawiadowca podlegali mu kasjerzy, którzy wypisywali bilety ręcznie. System ten był męczący, nieefektywny i podatny na oszustwa. System sprzedaż y biletów jego pomysłu nie przyjął się łatwo. Wpierw zastosowano go na jednej stacji, później na jednej linii. Po dwóch latach kiedy system został zaakceptowany i sprawdził się, Edmondson wypowiedział pracę na kolei i założył firmę drukującą bilety i produkującą urządzenia niezbędne do ich sprzedaży. Działo się to w połowie XIX wieku. System rozpowszechnił się na cały świat. W Polsce ostatni bilet kartonikowy sprzedano w 2002 roku. Kolekcjonerzy biletów systemu Edmondsona poszukują ich po całym świecie. W dobie komputeryzacji, szybkich drukarek a z czasem kart elektronicznych, ilość biletów kartonikowych w obiegu będzie zamknięta i ograniczona. A szczególnie będą poszukiwane te ze stacji nie czynnych, lub nie istniejących. Pięknie wyglądają bilety kartonikowe drukowane w języku chińskim lub arabskim. Z kolei dla chińczyków czy arabów rarytasem jest bilet kartonikowy ze stacji Cięcina w Beskidzie Żywieckim z Polski. Najciekawsze jest to , że wszystkie są podobne formatem i grafiką. Inną „bajką” w tych kolekcjach są bilety miesięczne ze znaczkami, legitymacje zniżkowe, czy bilety wypisywane ręcznie.


Bilety z dużej kolekcji autora.


Pozdrawiam „YETI"

Komentarze   

0 #2 Mikołaj 2021-04-02 15:39
Mam całą serię 22 biletów od nr. przewiazanych
A17096 do A17117 oryginalnie przewiazanych nie skasowanych, na przejazdy z Szamotuły
0 #1 Mały gazda 2010-08-26 10:10
Ciekawy artykuł. Osobiście w domu mam jeszcze gdzieś specjalny, ręczny kasownik do takich biletów.

Co do kasy biletowej w Cięcinie to na szczęście jeszcze działa, choć już w nie takich porach jak kiedyś. A wieczorami przy tym budynku gromadzi się cięcińska młodzież...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia