poniedziałek, 12, listopad 2018

Promieniowanie Ojcostwa.

 

 

 

 

 

 

dzien_papieski

 

 

Hasło XVIII Dnia Papieskiego nawiązuje do tytułu dramatu Karola Wojtyły. Społeczność tworząca Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” chce zaprosić do lektury tej sztuki, aby zgłębiać myśl patrona FDNT św. Jana Pawła II.

 

W dramacie "Promieniowanie ojcostwa", w którym zawarty został opis kondycji człowieka w odniesieniu do Boga, a także analiza samotności Adama - pierwszego człowieka, który stanął "na pograniczu ojcostwa i samotności".

 

Karol Wojtyła podejmuje temat winy człowieka, pisze też o przedziwnej bliskości Boga wobec człowieka, bardziej podstawowej, fundamentalnej niż samotność człowieka. Autor stwierdza: „Trzeba wejść w promieniowanie ojcostwa, w nim dopiero wszystko staje się rzeczywistością pełną”.

 

Promocja ojcostwa, której dokonuje św. Jan Paweł II w swoim nauczaniu, nie stoi w opozycji do innych wartości. Tłumaczy, że Ojcostwo Boga nie umniejsza ojcostwa ludzkiego, ale stanowi dla niego wzór i oparcie. Ojcostwo nie jest też widziane w opozycji do macierzyństwa, czy dziecięctwa. W myśleniu papieskim te wartości są wobec siebie komplementarne.

 

„Ta idea towarzyszyła mu już jako młodemu księdzu, który prowadził duszpasterstwo akademickie młodych ludzi, których formował przez kilkadziesiąt lat. Chciał im przedstawić Ojcostwo Boga, w którego promieniach człowiek może wzrastać” – podkreśla kard. Kazimierz Nycz.

 

W 2018 r. obchodzona będzie też m.in. 60. rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły i 40. rocznicy wyboru na papieża.

 

źródło: OPG

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia