View Comments

W wykonaniu Pawła Seligmana.

 

 

 

 

 

 

pilka_nozna

 

Program koncertu prezentuje się następująco:

 

1. Bedřich Antonín Wiedermann (1883-1951)
- Marsz w stylu Haendla (4')

 

2. Paweł Seligman (*1981)
- Preludium w stylu barokowym nt. hymnu Veni Creator Spiritus (improwizacja) (4')

 

3. Dietrich Buxtehude (1637-1707)
- Preludium chorałowe nt. pieśni Herr Christ, der einig Gottes Sohn BuxWV 192 (4')

 

4. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Toccata i Fuga d-moll BWV 565 (9')

 

5. Johann Sebastian Bach
- Chorał z Kantaty nr 147 Jesus bleibet meine Freude BWV 147/10 (transkrypcja) (4')

 

6. Paweł Seligman
- Tryptyk Moniuszkowski (improwizacja) (8')

 

7. Eugéne Gigout (1844-1925)
- Toccata h-moll (4')

8. Niels Gade (1817-1890)
- Fantazja nt. pieśni Lobe den Herren (Głoś Imię Pana) (5')

 

9. Louis Vierne (1870-1937)
- Finał I Symfonii Organowej d-moll op. 14 (7')

 

 

Paweł Seligman – organista, pianista, kameralista i pedagog.

W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cieszynie w dwóch specjalnościach – w klasie fortepianu doc. Janusza Seligmana oraz w klasie organów adi. Bogumiły Dunikowskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i ad. Zygmunta Antonika (2005).

 

Odbył szereg warsztatów, kursów mistrzowskich i lekcji otwartych z zakresu gry i improwizacji organowej oraz wykonawstwa muzyki dawnej (Julian Gembalski, Marek Toporowski – Polska, Wolfgang Seifen – Niemcy, Olivier Latry, Jean-Luc Perrot, Georges Guilleard – Francja, Maija Lehtonen – Finlandia, Jan Vladimir Michalko – Słowacja).

 

W latach 1995-2008 był organistą kościoła św. Jana Nepomucena w Brennej Leśnicy. Był również pomysłodawcą i koordynatorem społecznej akcji „Organy dla Brennej Leśnicy”. W ramach akcji zebrano fundusze, które pozwoliły tej niewielkiej  parafii na zakup wysokiej klasy organów piszczałkowych. Od 2008 r. pełni funkcję organisty kościoła NMP Królowej Polski w Pogórzu k/Skoczowa (diecezja bielsko-żywiecka).

 

Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I. J.  Paderewskiego w Cieszynie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie prowadzi klasy organów. Kierownik artystyczny festiwali „Wieczory Muzyczne
w Leśnicy” oraz „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Cieszyńskiego Maratonu Bachowskiego – imprezy organowej o zasięgu ogólnopolskim. Jest członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej diecezji bielsko-żywieckiej. Ma na swoim koncie już dziewięć wydanych płyt CD, w tym sześć z solową muzyką organową. Współpracuje jako akompaniator m.in. z Chórem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Akademickim Chórem Politechniki Śląskiej, Chórem „Echo” z Zebrzydowic. W 2016 roku został odznaczony srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność na rzecz amatorskiego ruchu chóralnego. W 2019 roku odznaczony Srebrną Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa śląskiego”. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Norwegia, Austria, Francja, Niemcy, Słowacja, Republika Czeska).

 

źródło:OPG