wtorek, 29, wrzesień 2020

Z improwizacjami.

 

 

 

 

 

 

 


Odbywające się w gminie Węgierska Górka koncerty organowe cieszą się z roku na rok coraz to większym zainteresowaniem. Również i w tym roku przygotowaliśmy dla Państwa niecodzienną ucztę muzyczną. Wspaniały koncert organowy z okazji 100 – lecia urodzin Jana Pawła II w wykonaniu wybitnego organisty i klawesynisty Daniela Strządały. Koncert odbędzie się w Kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce. Zapraszamy w niedzielę 5 lipca na godzinę 19:00.

 

 

Z pewnością będzie to niezwykła muzyczna uczta dla duszy.

 


Program Koncertu prezentuje się następująco:

1. Richard Purvis (1913-1994) - Fanfare


2. Daniel Strządała (*1995) - Preludium i fuga nt. pieśni eucharystycznej (improwizacja w stylu barokowym)


3. Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Przygrywka chorałowa "Liebster Jesu, wir sind hier" BWV 731


4. Władysław Lindert (1920-2013) - Introdukcja-Passacaglia-Fuga


5. D. Strządała - Impresja nt. Barki (improwizacja w stylu swobodnym)


6. Louis Vierne (1870-1937) - Finał z III Symfonii fis-moll op. 28


7. D. Strządała - Introduzione e scherzo ungherese (improwizacja)

 

 


Daniel Strządała (ur. 1995) - młody człowiek o wielu talentach i niesamowitych sukcesach. Laureat szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów klawesynowych jak również organowych. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego (2019, dyplom z wyróżnieniem), a także dwóch szkół muzycznych w Bielsku-Białej: Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia (2011, klasa organów) i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki (2014, klasa klawesynu).

 

Koncertuje w kraju i za granicą jako instrumentalista (organista i klawesynista), improwizator oraz kameralista. Swoją aktywność muzyczną rozszerzył także o dyrygenturę i kompozycję. Jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych i klawesynowych (m. in. w Katowicach, Rumi, Moskwie, Opawie – Czechy, Dudelange – Luksemburg, ‘s-Hertogenbosch – Holandia), a także konkursów kompozytorskich i z zakresu teorii muzyki. Współpracował z wieloma zespołami, m. in. NOSPR, Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii Śląskiej, Silesian Chamber Players, Chórem Resonans con tutti z Zabrza i Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

 

Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także dwukrotnie Stypendium Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Został uhonorowany Nagrodą Burmistrza Czechowic-Dziedzic za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

 

Od 2019 r. pracuje w charakterze asystenta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w macierzystej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ponadto pełni funkcję organisty w kościele św. Józefa w rodzinnym Zabrzegu. Jest także dyrygentem Chóru św. Józefa w Zabrzegu, z którym nagrał sześć płyt. W 2012 r. nagrał solową płytę „Impresje organowe w dekanacie czechowickim”. Od 2018 r. jest członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.

 

 koncert_organowy

 

 

 

źródło: OPG

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia