sobota, 18, listopad 2017
Malućkimi krokami idzie nom to wsio ku zimie.Listecki na bucku z cyrwiyniały ,dyscycek coroz wiyncyl zacyno loj .Po niwkak juz sie coroz miyni krowicek pasie a i jesiynka co jom ta kasik do klinu pognali ino  patrzy kie piyrsy mrozek trowke łobiyli i trza bydzie zakojcyj pasiyni i zegnaj łowce na dobre do gazdow.Dlo nos teraz to sie ta za wiela nie zmiyni ,tela ze bydzie zimni i bydzie sie nom gorzy zyć bo bydymy musieli auciska łodkidowaj syby dropaj i drogi łodkidowaj kie przywali zomiyntami.Ale za downyk rokow jak przychłodziła zima to dlo nasyk pradziadow był to cas wypocynku łod ciynzki roboty w polu.W długi jesiynne a pote zimowe wiecory jednak nie mitrynzyli casu ba zopobiegliwie  sykowali sie do wiosny  i robili robote na ktorom bez  wiosne i lato nie było casu.Baby schłodziły sie po chałpak i śkubały piorka coby było na pierzyny. .Kawalerzy ta casami wpadli ku nim bo ta i casami młode dziywki skubały to i po tajcowali zaspiywali a i ta casami wiecor to sie ta niektorom nawet łodprowadzić ku chałpie udało...Bacowie naprawiali ździorty co sie przy sałasie  po psowały.To ta naprawiali skopce ,gieletki jak sie ta z ktorej loło, pobijali łobroncki na puciyrak.A baby zaś wełne cerchały ,krymplowały pote przyndły na przondeckak nici coby było z cego chłopu  na rok ku juhasce cy bacowani kopytka uplyś.Naprawiali kiyrpce co sie bez lato przy robocie z darły.Ale nie na samej robocie im tyn cas lecioł bo i tez na wesołości i roznyk śpasak.Bywało ze sie na pogodki schłodzili .A nojcynści to kawalerzy sli tam ka walnie młodyk dziywek było ,bo se wesoło wiecorami mogli posiedziej ,a starzy zaś przy nik se po wspominali casy jako sami kiesik kawalerzyli.I tak to ludzie jako mogli zyli,biydnie ale wesoło i casu nie mitrynzyli bo i po taki zimie przsykowane wsio mieli  do wiosynnej roboty a i dziecyskow rok w rok po zimie przybywało bo ta i chłopi wiyncyl casu mieli sie ku babom przyciś:).Tak to bywało ale ty casy sie juz nie wrocom bo swiat na nic casu nimo i leci do przodu jak potok przy roztopak, i tak jak tyn rwoncy potok garnie kamiynie tak ludziska patrzą w tym pyndzie nagarnoj jak nojwiyncy dudkow , a pote jak juz nagarnom to nimajom casu z nik sie naciesyj bo sie juz wnet trza braj na niebieski polany do nojwiynksego gazdy...Jak pomyśle casami nad tym wszystkim to niewiem kie ludziom było lepi cy kiesik downo cy teraz...Pozdrowiom

Komentarze   

0 #5 Mariusz Kąkol-Harnaś 2009-11-16 05:42
Tak to sie nie piyknie na tym świecie robi jako to Jasiek łopisoł.Cas leci warciutko a ludzie patrzom zbijanio dudkow .No bo i cego majom patrzej?? Dyć bez dutkow sie niedo zyć .Ale mi sie zdo ze i z pokazowanio tej starodownej tradycje i zwykow mozna nienojgorse dudtki zbijać jeno trzeba kcieć!! Miastowi posukujom teraz po wsiak takigo hamulca coby po trosce to zyci swoje wartki zaślajfować.Kie by ino niektorzy kcieli to i dudki mozna mieć i tradycje przy tym piyknie pielyngnować i nie dać tymu zaginyj.Tak jako to jes na podholu. Młodzi teraz jak cujom ze zarobiom to sie i graj ucom i tajcowaj i gwary nie zabacujom.Gospo darzom ,krowy i konicki chłowajom bo i jakiśk gros im ta z tego wpadnie ,kie sie jaki miastowy kce przybocyj jako mlyko smakuje a dzieci kcom sie przypatrzej coz to za dziwny zwiyż co to mlyko daje:-).I tak to bywo ze i za piniądze mozna sie tej gwary nie wyzbywaj.Znajom y moj z podhala godoł mi haj kiesik ze jako stary to tela muzykantow i tonecnikow na podcholu co jes teraz to w zyciu po inne roki nie bywało.Ale co sie nie robi dlo dutkow? Ucom sie graj dziecyska na grande.Skoda jeno ze u nas to jesce taki kasik zastote i ludziska nie kcom pomyślej, zeby ty grajcary sukać kany indzi niz przy zabijaniu sie po świecie.Bo przy dobrym myślyniu mozna i doma z rodzinom siedziej i kasik cosik zarobij.I nie godaj ino ze sie niedo bo gołymi ślypiami widaj ze jes inacyj.Kie by taki casy w nasej piyknej wsi przysły to byk niezałowoł grajcara na Mse Świyntom do Cynstochowy posłaj ,bo nie doś zeby ty nase Ciynciniany troche dychły ,to by i łojcowie i dziadkowie mieli tego casu wiyncyl i mogli przekazowaj młodym to co piykne i potrzebne w zyciu Pozdrowiom...
0 #4 Jasiek 2009-11-15 22:15
Mało jes takik co se jesce potrafiom w tym wartkim świecie na kwilke przistanonć i prziuwozyć taki proste i pikne rzecy.
A juz roz Boze nima prawie takik jak Harnaś cy Dziadek Staś co to jesce przibocom jako to drzewij bywało i to tak piyknie upisom. Nolezy sie takim setne dziynkuje!
Dzisiok juz nima tak jako to wtyncos co pod jednom strzechom
zyły wsytki pokolenia, łojcowie robili na polu a dziadki ka w cym mogły to pomogły a i na dziecyska dały pozor.
Wtedy dziadki to takiymu małymu derwisiowi to mondrości, zwyki i gware przekozali co to dalij na pokolynia sło.
Teraz tyn cas leci wartko ludzie majom inkse roboty, kozdy swojom chałupe i nieroz to nawet wnuki to dziadka cy babki nie znajom chocioz zyje. Nobarzij po miastak ka zyci wartki to dziadkowie zyjom w "Hotelak dlo dziadkow" a mondrości zwyki i gware przekazuje nojcynscij bejbisiter płacono na godziny.
Tak to świat leci. Scynśliwe dzieci co majom i znajom jesce taki prowdziwe dobre dziadki i babki!
Pozdrowiynia!
0 #3 p7otr 2009-10-12 20:54
Dobre te pisanie i słuszne, a że jeszcze mądre, to już nic tylko zachęcić pozostaje, by talentu nie chować, a podzielić się z ludziskami i pisać ile wleźe, refleksyjny tworząc klimat w ten nijaki, szary czas.
poz.p7otr
0 #2 woql 2009-10-11 21:37
Gdyby można było oceniać artykuły to dałbym 10/10. Fajnie się to czytało.
Gratuluję. Liczymy na więcej, zwłaszcza że jako mieszkaniec wysokich gór, według tego co napisałeś będziesz miał więcej czasu - chyba że zajmiesz się kontekstem przyrostu naturalnego o którym pisałeś :-)
0 #1 Efes 2009-10-11 15:28
Piyknieś to łopisoł,nale skoda ześ sie nie podpisoł. p.s. zamień jednak wyraz " wsio" z ruskigo - na górolski "wsytko"Pozdrow iom.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia