piątek, 17, sierpień 2018
W niedzielę 5 kwietnia 2009r. odbędzie się VII Gminny Konkurs na Palmę Wielkanocną.

Konkurs odbędzie się jak zwykle po mszy o godz. 11:30, a patronat nad nim sprawują ksiądz prałat Stanisław Bogacz i wójt p. Piotr Tyrlik.

Palmy oceniane będą w następujących kategoriach:

Kategoria I: najwyższa
Kategoria II: najpiękniejsza
Kategoria III: regionalna - tradycyjna
Poniżej kilka słów na temat genezy święta Niedzieli Palmowej zaczerpnięte z książki "Wielkanoc w polskiej kulturze".

Uroczystości Niedzieli Palmowej przybliżają nas do przeżyć Zmartwychwstania Pańskiego — punktu kulminacyjnego w całej historii zbawienia. Wielki Tydzień rozpoczyna się w atmosferze triumfu. Wszyscy czterej ewangeliści pozostawili opis radosnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zmierzając ku miastu od strony Góry Oliwnej, Jezus dosiadł osiołka, a tłum witający Syna Bożego rozścielał na drodze płaszcze i gałązki drzew. Spełniło się zatem starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał: „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny — jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy" (Za 9,9). Liturgia Kościoła nawiązuje ściśle do wydarzeń sprzed bez mała dwóch tysięcy lat. Zamiar ten potwierdzony był już w dokumentach z IV wieku, które zawierały opis zwyczaju, kultywowanego wówczas w Jerozolimie: patriarcha dosiadający osła wjeżdżał do miasta drogą, opisaną w Piśmie Świętym. Współczesne obrzędy Niedzieli Palmowej zaczynają się również od uroczystej procesji. Kapłan, odziany w czerwoną kapę, w towarzystwie ministrantów podchodzi do ołtarza, obszedłszy wcześniej świątynię (na zewnątrz lub tylko wewnątrz). W chwili tej odśpiewuje się jedną z pieśni, powtarzających biblijny okrzyk: „Hosanna na wysokości", „Hosanna Synowi Dawidowemu". Wierni przynoszą w tym dniu tzw. palmy — w Polsce są to najczęściej witki wierzbowe z baziami. W niektórych regionach przygotowuje się także okazałe, kilkumetrowe palmy, wykonane z gałązek przystrojonych ciasno ułożonymi suchymi kwiatami i różnobarwnymi wstążkami. Obyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku; ceremonii tej dokonuje się zwykle tuż przed odczytaniem Ewangelii. Fragment, przeznaczony na Niedzielę Palmową/ zwaną też w tradycji ludowej Niedzielą Kwietną, przedstawia co roku opis Męki Pańskiej, zaczerpnięty z Ewangelii według św. Mateusza, Marka lub Łukasza. Aby ułatwić wysłuchanie długiego urywka i podkreślić dramaturgię wydarzeń. Ewangelia odczytywana jest często z podziałem na role. Tego samego dnia można niekiedy obejrzeć — nieliczne już dzisiaj — amatorskie widowiska pasyjne. Triumfalne przybycie Chrystusa do Jerozolimy wiąże się z coraz bliższym czasem Jego ukrzyżowania.
źródło: Portal Opoka.org

Komentarze   

0 #5 kamrat 2009-04-03 22:00
Od kilku lat zabrano nam z naszego Koścółka ten konkurs i przypisano sobie a zwłaszcza wójtowi czemu ciśnie się do naszj parafi pewnie w Ciscu juz też mają go dość
W kościele Św.Katarzyny była taka specyficzna atmosfera i klimat, nawiązanie do tradycji naszych przodków.
Cóż zabierają nam wszystko nawet konkurs na palmę wielkanocną, ale myśle że doczekamy się kiedyś że będzie ten konkurs w kościele Św. Katarzyny
Pozdrawiam
0 #4 HARNAŚ 2009-04-03 16:54
A za takigo śpyla jak chaj jes na łobrozku to byk ani łostatnigo miyjsca nie doł:-)
0 #3 HARNAŚ 2009-04-03 16:52
Jak by to zolezało łodymnie to piyrse miyjsce doł byk za takom palme co jes zrobiono tradycyjnym zwykiym górolskim.Mo w ni byś kokoc łoliwne dzrzywko i ka ino jaki zieli co zdonzyło sie wyciś ze ziymie i co się go juz do tak wcas na zbiyraj.A i trza tez nie zabocyj ło wilcym łyku bo jz go ta idzie znoś chłodź jesce walnie śniega po gorak:-) Pozdrowiom:-)
0 #2 KarolaM 2009-04-03 14:20
jak wogóle powinna wyglądać taka palma która mogła by mieć 1 miejsce???
0 #1 cypi 76 2009-03-28 19:00
Wspaniala tradycja,ktora w formie konkursu w takim wydaniu
/polaczona swieckosc i kosciol/
rozpoczela sie w starym kosciele
Sw.Katarzyny.I od kilku lat ktos
przenosi te uroczystosc do
nowego kosciola,ustala jac glownych patronow wojta i proboszcza/przy puszczam rowniez
¨glownych sponsorow¨/.
Nie myslcie ze jestem tylko od krytyki.Ale zastanawiam sie czy
organizatorzy zachowali choc odrobine etykki/za czyje pieniadze patroni/ i estetyki
/piekno starego kosciola Sw.Katarzyny/.Z calej Polski,
najpiekniejsze relacje TV plyna z takich miejsc.Jak dlugo bedziecie zmieniac bieg historii.
¨¨ Quod uscque tandem... ¨¨

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia