piątek, 17, sierpień 2018
Zapraszamy na uroczystą góralską pasterkę do Żabnicy.


Pasterki w takiej oprawie próżno szukać na całym Podbeskidziu. W Żabnicy w wigilijną noc ludzie spotykają się na pieczołowicie przygotowywanej góralskiej pasterce - drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej gości nie tylko mieszkańców okolicznych domów czy wiosek. Zjeżdżają tu osoby spoza Żywiecczyzny, by modlić się i kolędować w niecodziennej, magicznej atmosferze, nadanej przez szczególny charakter miejsca oraz góralskie kolędowanie na żywo.

Już po raz czwarty w Wigilię o północy w drewnianym kościele wybudowanym w góralskim stylu zagrają kapele z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Zabrzmią skrzypki, basy i piszczałki, zaśpiewają czyste góralskie głosy młodych, przyodzianych w odświętne góralskie stroje. W tradycyjnych pastorałkach i kolędach opowiedzą o cudzie Bożego Narodzenia, będą tez po góralsku winszować zgromadzonym.

Kościół w Żabnicy datowany jest na 1914 rok. Drewno na jego budowę dostarczyli górale oraz ówczesny właściciel dóbr żywieckich Karol Stefan Habsburg. Kaplicę stawiali miejscowi cieśle pod kierunkiem majstra Jana Kurowskiego z Kamesznicy. W roku 1915 do kościoła dobudowano wieżę. Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej, a ołtarze boczne świętemu Józefowi i świętej Annie. W latach 1957-1961 ówczesny proboszcz Żabnicy ks. Karol Śmiech rozbudował kościół i nadał mu obecny kształt. Trzy drewniane żyrandole wykonał w 1965 roku miejscowy rzeźbiarz Józef Kupczak.

Od czterech lat pasterka w kościele w Żabnicy przebiega z towarzyszeniem góralskich kapel. W trwających obecnie próbach bierze udział ok. 30 muzyków. Będzie im przewodził Marcin Biegun, muzyk, skrzypek, dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka, co roku główny inicjator całego przedsięwzięcia. Zorganizowane zostało po raz pierwszy za poprzedniego proboszcza Mieczysława Danielczyka i kontynuowane jest z ochotą przez obecnego proboszcza Jacka Jaskiernię.Źródło: OPG

Zobacz także:
Idą Święta (Ekipa telewizyjna TVP nagrywa kolędy w Cięcinie i Węgierskiej Górce)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia