niedziela, 24, styczeń 2021

Kolejne działania renowacyjne w kościele Św. Katarzyny.

 

 

 

 

 

W kościele Świętej Katarzyny prace konserwatorskie i renowacyjne powróciły z impetem. Obecnie w pracowni konserwatorskiej znajdują się dwie rzeźby. Dziś trudno określić kogo przedstawiają ponieważ brak atrybutów i charakterystycznych cech ubioru. Rzeźby te mogą przedstawiać każdego świętego z wczesnych lat chrześcijaństwa. Prawdopodobnie powstały w latach 60-tych XIX w.

 

W kościele Św. Katarzyny, rzeźby te znajdują się jedna po prawej, a druga po lewej stronie prezbiterium.

 

Wkrótce powrócą po zabiegach konserwatorskich do kościoła.

 

figurka_swietego

 

Najpiękniejszy obraz Ecce Homo – na co dzień znajdujący się po lewej stronie kościoła przy tabernakulum.

 

ecce_homo

 

Obraz malowany na płótnie naciągniętym na deskę w technice olejnej na zaprawie kredowo-klejowej, szata, korona cierniowa, promienie, rama płaskorzeźbione w drewnie lipowym, pokryte zaprawą kredowo-klejową, w większości złocone w technice klejowej (pulmentowej), częściowo pokryte polichromią w technice olejnej. Ogólne wymiary obrazu wynoszą 95 cm wysokość i 90 cm szerokość. Czas powstania XIX w. Obraz posiada wysokie wartości historyczne i estetyczne.

 

ecce_homo 

 

Zakładanym efektem końcowym prac jest przywrócenie pierwotnej (możliwie najwcześniejszej) estetyki obiektu poprzez wykonanie konserwacji estetycznej polegającej na uzupełnieniu naśladowczym nie zachowanych warstw malarskich oraz złoceń.

 

ecce_homo

 

OPIS FORMALNO STYLISTYCZNY.

Obraz w formie stojącego prostokąta ujęty w rzeźbioną ramę z ornamentem wolich oczek. W centrum Chrystus ukazany w półpostaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo, z pochyloną głową i skrzyżowanymi dłońmi, związanymi w nadgarstkach powrozem. Twarz ma pociągłą, ze śladami krwi, o dużych, migdałowatych oczach, prostym nosie oraz pełnych, rozchylonych ustach; okoloną krótką, rozdwajającą się brodą oraz długimi, silnie kręconymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowę ma nałożoną, złoconą koronę cierniową, a wokół, srebrno złotą glorię promienistą. Chrystus na ramiona ma narzucony płaszcz odsłaniający tors, na który nałożono drewnianą, płaskorzeźbioną sukienkę w kolorze czerwonym, o drobnym, kwiecistym złoconym wzorze. Ciało szczupłe, o podkreślonej muskulaturze, z zaznaczonymi śladami krwi. Na nadgarstki ma nałożony, złocony powróz, w lewej ręce trzyma trzcinę. Chrystus ukazany jest na ciemnobrązowym tle.

 

ecce_homo 

 

Ecce Homo (Oto człowiek) ikon. słowa Piłata wypowiedziane o Jezusie Chrystusie (J. 19,5) po biczowaniu i koronowaniu cierniem (Pasja).  Najbliższe sanktuarium „Ecce Homo” znajduje się w Bielanach k. Kęt (ok.55 km z Cięciny).

 

ecce_homo 

 

Informacje zebrane na podstawie "Program Prac Konserwatorskich" Konserwatora Dzieł Sztuki mgr Tadeusza Kalfasa

 

Do kościoła z naprawy powrócił jeden z konfesjonałów, który był już bardzo zniszczony. Kolejny konfesjonał został oddany do naprawy.

 

konfesjonal

 

 

W jednym z narożników zachrystii wymieniono zbutwiałe belki, które uległy całkowitemu zniszczeniu. Dodatkowo wymieniono w części zachrystii  spróchniałe deski sufitowe i ocieplony został nad nią strop.

 

ecce_homo 

 

 

Przy kościele od pewnego czasu trwają prace związane z odwodnieniem i osuszeniem kościoła. W tej chwili jest to sprawa priorytetowa. Aby w kościele powstrzymać zagrzybienie i zmniejszyć wilgotność koniecznym jest osuszenie terenu wokół kościoła i odprowadzenie wody, która znajduje się pod kościołem i w bezpośrednim jego otoczeniu.

Pierwszym działaniem było wykonanie mapy hydroizohipsowej oraz profilu geologicznego. Dzięki tym badaniom wiemy, że woda gruntowa znajduje się ok. 30-40 cm pod posadzką kościoła. Kolejny krok to wykonanie projektu odwodnienia – odprowadzenia wody – za pomocą drenażu francuskiego. Po opracowaniu planów będzie można przystąpić do prac inżynieryjnych w przyszłym roku. W międzyczasie został udrożniony (poszerzony, pogłębiony, wyczyszczony) rów odprowadzający wodę wokół ogrodzenia kościoła.

 

row 

 

row

 

Działania te były możliwe dzięki zaangażowaniu i wsparciu parafian, i w miarę możliwości będą kontynuowane.

 

W dalszym ciągu można wesprzeć „Akcja Renowacja” za pomocą wsparcia finansowego w miarę swoich możliwości.

 

Nr konta w Banku Spółdzielczym w Węgierskiej Górce 90 8131 0005 0002 6925 2000 0030

 

fiddler

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia