poniedziałek, 12, kwiecień 2021

Obraz "Oto Człowiek" po renowacji odzyskał swój blask.

 

 

 

 

 

W piątek wieczorem o godz. 20.00 odbyła się droga krzyżowa, która skupiła się wokół Jezusa przedstawionego w  obrazie Ecce Homo. Obraz posiadający wysokie wartości historyczne i estetyczne na co dzień znajduje się w kościele Św. Katarzyny. Do niedzieli obraz jest eksponowany w kościele Przemienienia Pańskiego w celu udostępnienia go szerszej grupie osób.

 

Obraz przed renowacją:

 

 

ecce_homo ecce_homo

 

Obraz malowany na płótnie naciągniętym na deskę w technice olejnej na zaprawie kredowo-klejowej, szata, korona cierniowa, promienie, rama płaskorzeźbione w drewnie lipowym, pokryte zaprawą kredowo-klejową, w większości złocone w technice klejowej (pulmentowej), częściowo pokryte polichromią w technice olejnej. Ogólne wymiary obrazu wynoszą 95 cm wysokość i 90 cm szerokość. Czas powstania XIX w.

 

Obraz po renowacji odzyskał pierwotną (możliwie najwcześniejszą) estetykę obiektu poprzez wykonanie konserwacji estetycznej polegającej na uzupełnieniu naśladowczym nie zachowanych warstw malarskich oraz złoceń.

 

Obraz po renowacji:

 

ecce_homo 

ecce_homo

 

 

OPIS FORMALNO STYLISTYCZNY.

 

Obraz w formie stojącego prostokąta ujęty w rzeźbioną ramę z ornamentem wolich oczek. W centrum Chrystus ukazany w półpostaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo, z pochyloną głową i skrzyżowanymi dłońmi, związanymi w nadgarstkach powrozem. Twarz ma pociągłą, ze śladami krwi, o dużych, migdałowatych oczach, prostym nosie oraz pełnych, rozchylonych ustach; okoloną krótką, rozdwajającą się brodą oraz długimi, silnie kręconymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowę ma nałożoną, złoconą koronę cierniową, a wokół, srebrno złotą glorię promienistą. Chrystus na ramiona ma narzucony płaszcz odsłaniający tors, na który nałożono drewnianą, płaskorzeźbioną sukienkę w kolorze (przed renowacją - czerwonym) srernym, o drobnym, kwiecistym złoconym wzorze. Ciało szczupłe, o podkreślonej muskulaturze, z zaznaczonymi śladami krwi. Na nadgarstki ma nałożony, złocony powróz, w lewej ręce trzyma trzcinę. Chrystus ukazany jest na ciemnobrązowym tle.

 

ecce_homo

 

 

 

 

W dalszym ciągu można wesprzeć „Akcja Renowacja” za pomocą wsparcia finansowego w miarę swoich możliwości.

 

Nr konta w Banku Spółdzielczym w Węgierskiej Górce 90 8131 0005 0002 6925 2000 0030

 

fiddler

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia