piątek, 19, kwiecień 2024
Z okazji przypadającej w czwartek (16.10) 30. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską prezentujemy artykuł na temat wizyt Ojca Świętego w naszej miejscowości. Zapraszamy do lektury.
 

25.08.1963
Bierzmowanie

Pod tą datą odnotowana jest pierwsza duszpasterska wizyta Ks. Biskupa Wojtyły w Cięcinie. W dniu tym wizytował On parafię i udzielił Sakramentu Bierzmowania 442 młodym parafianom.

 
25.05.1968
Uroczystość Nawiedzenia

W pamiętny dzień 25 maja, o godz. 19 przed kościół św. Katarzyny przybyła delegacja parafian z Żabnicy. Przekazała ona parafii w Cięcinie świecę symbolizującą obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W podniosłej atmosferze, przy śpiewie sześciotysięcznej rzeszy wiernych i dźwiękach hejnału z wieży kościelnej wszystkie stany powitały Królową Polski. Ceremonia odbywała się na zewnątrz kościoła przy specjalnie wybudowanym i okazale przystrojonym ołtarzu polowym. Uroczystą Mszę św. odprawił Jego Eminencja Ks. Kardynał Karol Wojtyła. On też wygłosił Słowo Boże. Nazajutrz świecę Nawiedzenia przekazano do parafii Radziechowy.
"Na tę uroczystość wspaniale udekorowany był kościół i ołtarz polowy. Mnóstwo kwiatów. Z wieży kościelnej oż do samej ziemi zwisały flagi w barwach maryjnych i narodowych. Pięknie były ustrojone domy mieszkalne w całej naszej parafii, a także trasa przejazdu... W dniu 10 października tegoż roku Kolegium Karne przy Powiatowej Radzie Narodowej w Żywcu ukarało naszego księdza proboszcza grzywną w wysokości 1000 zł za nagłośnienie placu kościelnego w czasie uroczystości Nawiedzenia..."


3-6.06.1972
Wizytacja kanoniczna parafii w Cięcinie


3 czerwca - Powitanie odbyło się o godz. 17 w obecności licznie zebranych wiernych i duchowieństwa dekanatu Żywiec - Południe. Następnie Ks. Kardynał odprawił Mszę św. w intencji zmarłych, zwłaszcza kapłanów. Po Mszy św. udzielił Sakramentu Bierzmowania blisko 300 młodym parafianom i przemówił do zgromadzonych w kościele.

4 czerwca - niedziela po Uroczystości Bożego Ciała - Ks. Kardynał przemawiał po każdej Mszy św. - do osób samotnych, małżeństw i młodzieży. Sam koncelebrował Mszę św. o godz. 10.30.
Na obiedzie spotkał się z lekarzami, po południu z dziećmi, ministrantami i z "oazą", a wieczorem o godz. 20 w kościele parafialnym z inteligencją, zwłaszcza techniczną. "Przemówiłem do zebranych na temat chrześcijańskiego znaczenia pracy, a po błogosławieństwie odśpiewaliśmy apel jasnogórski".

5 czerwca - Rano jak codziennie spowiedź, potem o godz. 9 Msza św. z homilią do chorych i starych i wspólne śniadanie w salce katechetycznej.Po odwiedzinach cmentarza Ks. Kardynał udał się do Węgierskiej Górki, gdzie spotkał się z licznie zgromadzonymi mieszkańcami bloków. Z kolei podobne spotkanie odbył w Cięcinie Górnej. Po południu rozmowy z księżmi wikarymi i spotkanie z najmłodszymi parafianami. O godz. 18 były nieszpory z procesją eucharystyczną i błogosławieństwem dla najstarszych małżeństw. O godz. 20 Ks. Kardynał spotkał się w salce katechetycznej z nauczycielami.

6 czerwca - Do południa Ks. Kardynał był w Krakowie na kongresie biblistów, a do Cięciny wrócił po południu. Na plebanii spotkał się z przedstawicielami Komitetu budowy kościoła, a następnie z osobami pracującymi w duszpasterstwie charytatywnym i rodzinnym. Z kolei w kościele modlił się z członkami Żywych Róż i Różańca Rodzinnego.
O godz. 18 na zewnątrz kościoła koncelebrował wspólnie z kapłanami - rodakami tutejszej parafii Mszę św. W kazaniu końcowym poruszył sprawę powołań, a także sprawę budowy kościoła. Pożegnanie było bardzo serdeczne ze śpiewem i przy dźwiękach orkiestry.
"Parafia w Cięcinie ma długą przeszłość i bogaty dorobek. Życie religijne jest udziałem pokoleń, starszego i młodszego. Duszpasterstwo rzetelne prowadzone od lat - ks. kan. Jan Bryndza pracuje w parafii od 1938r.! - wydaje swoje owoce. Duszpasterstwo to podejmuje też współczesne, posoborowe zadania: rodzina, młodzież, liturgia, laikat.
W okresie powojennym udało się zbyt rozległą parafię podzielić, powstała parafia w Wieprzu i Juszczynie. Pozostała natomiast sprawa Węgierskiej Górki, która jest osiedlem przemysłowym pozbawionym swojego kościoła czy kaplicy. Starania o budowę nowego kościoła idą w parze z projektem nowej lokalizacji, bliżej Węgierskiej Górki. W każdym razie nieodzowne jest uruchomienie punktu katechetycznego w tej miejscowości i wytrwałe śledzenie jej rozwoju pod kątem potrzeb duszpasterskich. Niech Bóg błogosławi ! Karol Kard. Wojtyła"


21.01.1976
Uroczystości pogrzebowe ks. proboszcza Jana Bryndzy

Wstrząsem dla parafii była tragiczna śmierć ks. proboszcza, który zginął w wypadku samochodowym w dniu 17 stycznia 1976r. Wypadek miał miejsce na drodze z Bielska do Krakowa, gdy ks. proboszcz jechał z ks. wikarym Wiesławem Macudą do Kurii z planami na budowę kościoła. Wiadomość tę ogłaszał w niedzielę 18 stycznie ks. dziekan Józef Piotrowski z Ujsół.
Wyprowadzenie zwłok z plebanii do kościoła nastąpiło we wtorek 20 stycznia. Pogrzeb odbył się w dniu następnym. Mimo przejmującego chłodu wzięły w nim udział tłumy wiernych, Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Ks. Kardynał Karol Wojtyła:
"Myślę, że zmarły kapłan zabrał z sobą do trumny i do groby jakiś szczególny rozdział w życiu naszej archidiecezji, w życiu prezbiterium tej Archidiecezji. Zabrał z sobą do trumny i do grobu jakąś szczególną osobowość - Jego własną, bardzo oryginalną, na którą patrzyliśmy zawsze z sympatią. Bo było coś w tej osobowości bardzo naszego, rodzinnego. Wyniósł to na pewno ze swojego środowiska rodzinnego, ze swojego środowiska parafialnego, przeprowadził przez lata Seminarium, przez lata służby kapłańskiej i w pełni ujawnił właśnie jako Wasz Duszpasterz, jako proboszcz tej parafii.
Dla mnie rys znamienny śp. Ks. Kan. Jana Bryndzy ujawnił się w szczególnej mierze, kiedy byłem tutaj przed kilku laty na wizytacji biskupiej. Wówczas, przeżywając wraz z nim tę wizytację, także i Jego jakoś szczególnie przeżywałem, poznawałem w łączności z całym przeżyciem parafii. I myślałem, że ten Kapłan głęboko wrósł w społeczność parafialną tutejszej, cięcińskiej parafii...
Myślę, że trzeba dopełnić Jego testamentu, bo tego testamentu nie zostawił, nie miał czasu go napisać... Jednakże łatwo się domyśleć, że w tym testamencie, któryby napisał gdyby zdążył, na pewno by Wam dwie rzeczy polecił... Jedną, to ażebyście prowadzili dalej i doprowadzili do końca dzieło budowy kościoła... Ale do tego zapisu, który mówi o budowie kościoła nowoczesnego, widzialnego, potrzebnego Waszej wielkiej parafii, trzeba dodać drugi, chyba jeszcze ważniejszy... ażebyście tak jak za jego życia i duszpasterzowania, tworzyli tę żywą, tę bardzo gorącą wspólnotę Ludu Bożego... Żeby Was ożywiała głęboka wiara. Żybyście z tej wiary kształtowali Wasze Życie i osobiste i rodzinne i społeczne, i żeby ona była siłą wiodącą każdego i wszystkich."


18.06.1978
Poświęcenie kamienia węgielnego

Na tę chwilę parafianie czekali 20 lat. Wniosek o pozwolenie na budowę został złożony w 1958r. Zgoda została wydana w 1974r., ale po reformie administracyjnej rok późniejm całą procedurę uzgodnień trzeb było rozpocząć na nowo, tym razem z władzami wojewódzkimi w Bielsku-Białej.
Po śmierci ks. Jana Bryndzy prowadził je nowy proboszcz ks. Tadeusz Masny.
W 1977r. rozpoczęto budowę.
"Wśród rusztowań i stosów materiałów budowlanych gromadzą się tysiące parafian z zaproszonymi gośćmi, aby być świadkiem tej uroczystej chwili. O godzinie 18 na placu budowy pojawia się Ks. Kardynał Karol Wojtyła. W otoczenia kapłanów podchodzi do miejsca, gdzie ma być wmurowany pamiątkowy kamień. Biały wapienny kamień pochodzący z wawelskiego wzgórza oraz zaprawa murarska z kielnią czekają na niecodziennego budowniczego. Jego Eminencja nakłada kielnią naprawę w pustą wnękę muru i przy pomocy mistrza budowlanego Dariusza Kalety kładzie kamień, z wyrytym na nim krzyżem i napisem RP 1978. po dokonaniu aktu wmurowania kamienia węgielnego odprawiona została Msza św. koncelebrowana.
W czasie kazania Ks. Kardynał przypomjniał zgromadzonym o długiej i trudnej drodze do uzyskania zezwolenia i rozpoczęcia budowy kościoła. Wspominając śp. ks. Jana Bryndzę stwierdził: "Niech jego trud będzie kamieniem węgielnym kościoła, któremu na imię Przemienienie Pańskie."

 Źródła: Władysław Motyka - "Tu był Piotr - Związki Jana Pawła II z Żywiecczyzną i Beskidami" str. 50 -53,  W. Ficoń - Nasza Wspólnota 16/96, 17/96 , 19/96 20/96
 
 
Z opowieści mieszkańców  można zasłyszeć, że w czasie wyżej wymienionych wizyt w Cięcinie kard. Karol Wojtyła odwiedzał również Cięcinian w ich domach - wszystkich, którzy mają jakieś informacje, zdjęcia związane z takimi właśnie wizytami bardzo prosimy o kontakt - czy przez wpisy w komentarzach, czy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze   

0 #2 ... 2008-11-11 20:13
bierzmował moją babci
c(;
0 #1 Gość 2008-10-15 15:21
Jan Paweł II bierzmował oją ciocie.Bardzo podoba mi się ten artykuł.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia