poniedziałek, 18, luty 2019

Misyjny krzyż stanął na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Św. Floriana.

 

 

 

 

 

Podczas ostatniej procesji Bożego Ciała został poświęcony odnowiony krzyż misyjny wraz z klombem w kształcie ryby na rozdrożu ul. Jana Pawła II z ul. Św. Floriana. Krzyż ten stanowi pamiątkę misji jakie miały miejsce w parafii Cięcina na przestrzeni ostatnich 25 lat.

 

Krzyż misyjny.

 

Poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Stanisław Bogacz, a w prace przy jego zamontowaniu włączyły się osoby działające w Kręgach Kościoła Domowego. Odnowienie krzyża wykonał Józef Skrzypek z Węgierskiej Górki, klomb w kształcie ryby wykonał Wojciech Kaleta z Węgierskiej Górki, metalowe mocowanie krzyża wykonał Piotr Ficoń z Cięciny, a murowany cokół wykonał Eugeniusz Świniański z Cięciny.

 

Inicjatywa przeniesienia krzyża w to miejsce zrodziła się wśród osób związanych z Kręgami Kościoła Domowego wraz z proboszczem. Krzyż misyjny stał przy kościele Przemienienia Pańskiego od 1991r. Obecnie przy kościele stoi nowy krzyż upamiętniając misje, które odbyły się w tym roku.

 

Krzyż misyjny.

 

W przeszłości na pamiątkę odbytych misji krzyż stawiano z dala od kościoła. Przykładem tego na terenie Cięciny są dwa krzyże misyjne. Jeden „u Stefków”, który postawiony został w 1948r. na pamiątkę odbytych rok wcześniej Misji świętych. Krzyż został poświęcony przy kościele Św. Katarzyny, a następnie przeniesiony na ramionach do placu Stefków. Poświęcenia dokonał ks. Karol Śmiech ówczesny proboszcz parafii Żabnica, który prowadził misje. Bliźniaczy krzyż na pamiątkę tych samych misji został postawiony pod Grojcem. W tym czasie do parafii Cięcina należały Wieprz, Juszczyna, Brzuśnik i Bystra.

 

Krzyż misyjny.

Krzyż misyjny "u Stefków" z 1948r. - odnowiony w 2000r.

 

Drugi misyjny krzyż stoi „Na Dolince” – dziś ul. Różana. Najstarszy na naszym terenie. Przekazy mówią, że został postawiony w czasie trwających końcem XIX w. Misji świętych. W kronice parafialnej czytamy:

„W maju 1895 roku odbyły się w Cięcinie Misje święte przeprowadzone przez O.O. redemptorystów z Mościck z wielkim skutkiem. Prawie wszyscy parafianie przystąpili do Sakramentów świętych, a wielu wyrzekło się gorzałki. Misjonarzami byli: O. Bernard Łubieński rektor, O. Wojciech Styka i Franciszek X Twardonim. Odnowienie Misji świętych w 1896 roku przeprowadzili Ojcowie: Bernard Łubieński, Wojciech Styka i Polak.”

 

Krzyż misyjny.

Krzyż misyjny "Na Dolince" z 1895r.

 

Stary polski obyczaj przekazuje nam, że na rozdrożu stoi krzyż. Przypomina on wędrowcom, by wśród wielu dróg tego świata nie zagubili drogi do Boga.  

Na terenie Cięciny można spotkać krzyże, które zostały postawione w XIX i XXw. na pamiątkę róznych wydarzeń i jako wota.

- Krzyż na Magurze - postawiony na początku XXw., na pamiątkę tragicznego wypadku,

 

- Krzyż na Abrahamowie - postawiony w 2001r., na pamiątkę partyzantów z AK oraz kurierów Z.W.Z pochodzących z Cięciny,

 

- Krzyż "Pasterski" na Groniu - postawiony w 1892r., na pamiątkę pasterzy wypasającyh bydło w Groniu,

 

- Krzyże KSM Wieprz (z 1992r.) i KSM Cięcina (z 2007r.) na Butorzonce,

 

- Krzyż przy ul. Kowale - postawiony końcem XIXw. (odnowiony w 1999r.), na pamiątkę ochrony mieszkańców przed "morowym" powietrzem,

 

- Krzyż przy przystanku PKP - prawopodobnie z 1884r., na pamiątkę budowy lini kolejowej Żywiec - Zwardoń,

 

- Krzyże misyjne przy kościele Św. Katarzyny - jeden z 1979r., na pamiątkę misji oraz 900-lecia Św. Stanisława, drugi z 1947r., na pamiatkę misji w 1947r. i w 1958r. (oba odnowione na początku XXIw.),

 

- Krzyż misyjny przy kościele Przemienienia Pańskiego, z kiwetnia 2017r.,

 

 

Przypisy: Informacje o historycznych krzyżach misyjnych: "Historia Krzyżami i Kapliczkami Znaczona" Wawrzyniec Ficoń

 

fiddler

  

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia