sobota, 21, październik 2017

Sprawa przystanku PKP wciąż aktualna .

 

 

 

 

Obecnie w Cięcinie wiele się dzieje i jest to niezaprzeczalny fakt. Bo każdy kto przyjedzie do Cięciny po dłuższej przerwie zauważa widoczne zmiany.  Zmiana infrastruktury w ścisłym centrum miejscowości, ciągle trwająca konserwacja i odnowienie w całości kościoła Św. Katarzyny. Rewitalizacja zabytkowych budynków przy kościele (parę lat temu mało kto w to wierzył, że będzie taki finał), zmiana poszycia dachu na kościele Przemienienia Pańskiego czy rozbudowa przy obu kościołach parkingów. Wreszcie oddane końcem zeszłego roku nowoczesne przedszkole, które powinno zapewnić wszystkim dzieciom miejsce.

 

Wiadomo, że w miarę jedzenia apetyt rośnie. Tak jest również w przypadku naszej miejscowości, która ciągle chce na fali dużych zmian w ostatnich latach zmieniać również i swój wygląd oraz być bardziej "estetyczną". Niecałe dwa lata temu prezentowałem na łamach tego portalu pisma, które skierowane były do PKP Nieruchomości przez Stowarzyszenie Ciecina.eu oraz Wójta Gminy Węgierska Górka. (przyp. "Przystanek kolejowy"). Wówczas sprawa niejako pozostała w zawieszeniu. W międzyczasie do PKP Nieruchomosci w Katowicach były kierowane pisma przez Radę Sołecką oraz Radnego Leona Figurę, na które odpowiedzi były wymijające i niejako oddalające cała sprawę w czasie.

 

Podczas ostatniego Zebrania Wiejskiego przedstawiciel Stowarzyszenia Cięcina.eu, a zarazem członek Rady Sołeckiej kolejny raz poruszył temat związany z przystankiem PKP w Cięcinie. W protokole z Zebrania w pierwszym punkcie zapisano, że sprawą tą zajmie się Wójt Gminy Węgierska Górka. Po spotkaniu zostały podjęte działania, które miały doprowadzić do wznowienia rozmów na temat przywrócenia poczekalni oraz rewitalizacji dworca PKP w Cięcinie.

 

Poniżej pismo, które zostało wystosowane przez Rad ę Sołecką w Cięcinie do PKP Nieruchomości wraz z odpowiedzią.

 

Pismo do PKP Nieruchomości z dnia 18.07.2017 wraz z odpowiedzią z dnia 25.07.2017

 

Z załączonej informacji od PKP wynika, że prawdopodobnie w najbliższym tygodniu odbędzie się spotkanie z Wójtem Gminy. Mamy nadzieję, że podczas spotkania z przedstawicielami PKP Nieruchomości dojdzie do porozumienia, które przyniesie oczekiwany od lat efekt w postaci zrewitalizowanej bryły dworca oraz przywróci poczekalnię dla mieszkańców i przyjezdnych.

Przy tego typu sprawach konieczny jest konsensuns oraz chęć porozumienia się obu strona, ale co najważniejsze wola przywrócenia społeczeństwu  lokalnych pamiątek, ktorym udało się przetrwać już najgorsze dla nich czasy, a które moga połączyć historię z przyszłością. Tutaj trzeba napisać, że wiele zależy od Wójta Gminy Piotra Tyrlika, który w imieniu Gminy Węgierska Górka i mieszkańców Cięciny może wspólnie z PKP znaleźć rozwiązanie      

 

Jeszcze raz chciałbym przypomnieć swój komentarz, który zamieściłem w artykule sprzed dwóch lat. Obserwując trend rozwoju transportu publicznego w innych krajach UE jestem przekonany, że z powrotem i w naszym regionie zostanie przywrócona kolej, szczególnie na linii łączącej żywiecczyznę z Bielskiem-Białą i dalej na Śląsk.

Obecnie relatywnie mało osób korzysta z komunikacji kolejowej, ale za kilka lat gdy kolej podmiejska - a do takiej linii zapewne będzie należała linia Bielsko - Biała - Zwardoń i dalej do Żiliny - będzie znów przewozić więcej osób niż komunikacja samochodowa. Podobna sytuacja ma miejsce na zachodzie Europy przy dużych ośrodkach miejskich. Zapewne za kilka lat południowa żywiecczyzna będzie częścią wielkiego ośrodka miejskiego jakim będzie Bielsko - Biała wraz z miastami przylegającymi do niego od północy. Może dziś warto pomyśleć o tym, żeby stare dworce i przystanki kolejowe zrewitalizować, bo później będzie można żałować.

 

 fiddler

 


 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia