- Szczegóły
- Opublikowano: 22 marzec 2018
Pasjonata, społecznik Wawrzyniec Ficoń
Wczoraj w pierwszy dzień wiosny odszedł do domu Ojca nasz kolega redakcyjny Wawrzyniec Ficoń. Po powstaniu portalu ciecina.eu pisał do naszej redakcji artykuły historyczne, monografie, relacje. Wszystkie pozostawione przez niego zapiski miały swoje źródła w dokumentach lub spisane były na podstawie wspomnień naocznych świadków. Był pasjonatą naszej lokalnej historii.
Wawrzyniec Ficoń urodzony w 1936 roku w Cięcinie. Ukończył szkołę zawodowąw Żywcu w 1952 roku, praktykował głównie w zawodzie kowalskim u swojego ojca Ludwika. Przez 30 lat wykonywał tradycyjne kowalstwo wiejskie. Początkiem lat 80 XX wieku zaczął trudnić się kowalstwem artystycznym, którym pasjonował się przez następne lata. Jego prace kowalskie można zobaczyć w około 40 obiektach sakralnych między innymi w kościołach i kaplicach na terenie: Kamesznicy, Ciśca, Węgierskiej Górki, Cięciny, Radziechów, Rychwałdu, Pewli Ślemieńskiej, na Groniu Jana Pawła II, a nawet w Zakopanem. Wykonując to ciężkie rzemiosło znalazł jeszcze czas na pracę społeczną, za którą został nagrodzony wieloma odznaczeniami między innymi: ODZNAKA ZASŁUŻONEGO DZIAŁACZA RUCHU SPÓŁDZIELCZEGO, ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY, ZŁOTĄ ODZNAKĄ ZA OPIEKĘ NAD ZABYTKAMI, ZŁOTĄ HONOROWĄ ODZNAKĄ PTTK. Ostatnie jego odznaczenie to MEDAL PRO CONSECRATIONE MUNDI za świadectwo spójności wiary i życia nadany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Bielsku – Białej, a wręczony przez biskupa Tadeusza Rakoczego w styczniu 2010 roku.
Wawrzyniec Ficoń związany z górami był również założycielem koła PTTK w Cięcinie i jego wieloletnim prezesem. Od 1996 roku przez okres trzynastu lat prezesował parafialnemu oddziałowi Akcji Katolickiej w parafii w Cięcinie. Człowiek, którego życiową pasją poza swym zawodowym jest przewodnictwo turystyczne oraz odkrywanie historii i piękna rodzinnych stron.
W ostatnich latach jego pasją było poszukiwanie prawdziwych dokumentów historycznych i śladów naszych przodków na terenie Cięciny i okolicznych miejscowości. Pozostawił po sobie kilka publikacji związanych z nasza małą ojczyzną. Wśród jego publikacji były między innymi:
- Historia zbudowana na naszych oczach - książka o historii powstania nowego kościoła w Cięcinie;
- Historia krzyżami i kapliczkami znaczona. - książka o kapliczkach w naszej gminie;
- Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie - książka o naszym najcenniejszym zabytku;
- Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej Pani Cięcińskiej - książka o historii powstania kaplicy na Butorzonce;
W ostatnim czasie pracował nad monografią naszej miejscowości, do której od lat zbierał materiały i dokumenty historyczne.
fiddler
Czytaj więcej...