poniedziałek, 12, listopad 2018

Piastowska Wieś doczekała się swojej monografii.

 

 

 

 

 

W niedzielę przed piknikiem z okazji 100-lecia Niepodległości Polski, przy Szkole Podstawowej nr 1 w Cięcinie odbyła się promocja książki Wawrzyńca Ficonia „CIĘCINA WIEŚ PIASTOWSKA”. Jedna z najstarszych miejscowości naszego regionu doczekała się w końcu swojej monografii. Należy zaznaczyć, że nasza miejscowość była lokowana za czasów pierwszych władców Polski - PIASTÓW. Tak mówią źródła historyczne.

 

dzien_papieski

 

Książka ta zawiera informacje, które autor może potwierdzić dokumentami istniejącymi w różnych archiwach. Historia miejscowości to również przekazy słowne, które były i są pielęgnowane w naszych domach. Do tych źródeł autor również sięga. Nie stara się oceniać uzyskanych od mieszkańców informacji, ale je przedstawia, pozostawiając czytelnikom ich wiarygodność.

 

Książka napisana przez Wawrzyńca Ficonia to nie tylko zbiór dokumentów, map czy zdjęć. To przede wszystkim przelana na papier jego pasja i zamiłowanie do „Małej Ojczyzny” jaką jest Cięcina – Wieś Piastowska. Wiem, że jego marzeniem było wydanie swojego dzieła na 100-lecie Niepodległości Polski. Wiem, że bardzo chciał… jednak nie było mu dane doczekać. Pomimo jego śmierci, a zaraz potem śmierci jego małżonki pani Wiesi (Władysławy), maszynopis doczekał się publikacji. Dzięki staraniom wielu ludzi, zaangażowaniu wójta Piotra Tyrlika oraz OPG, książka już dziś jest dostępna.     

 

Monografia Cięciny już w sprzedaży

fot: K. Wolny

fiddler

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia