sobota, 24, sierpień 2019

Krótka historia harcerstwa.

 

 

 

 

 

Kiedyś…

Na przełomie roku 1945/46 harcerz z IX DH im. A. Mickiewicza Eugeniusz Tomiczek z Cięciny, uznając, iż wielu młodych chłopców z Cięciny pragnie wstąpić w harcerskie szeregi postanowił zorganizować we wsi samodzielną drużynę. Pomógł mu w tym zasłużony instruktor góreckiej drużyny phm. Wacław Ryżka, który później został jej opiekunem. W 1948 r. drużynowym został Stanisław Szczotka zaś jednym z zastępowych Stanisław Ficoń. Opiekunem drużyny w latach 1949/50 był Jerzy Ślusarczyk. Drużyna działała do chwili likwidacji w 1950 r. Sześć lat później na nowo powołano szeregi harcerskie w Cięcinie. Zostały utworzone dwie drużyny: męska i żeńska. Drużynę męską prowadził druh Karol Śliwa, a drużynową harcerek była druhna Anna Dyrlaga, prowadziła ona 54 DH im. J. Słowackiego.Od roku 1976 drużyna prowadzona była przez druhnę Wandę Wisłę a później kolejno przez Jadwigę Walusiak, Halinę Duraj, Halinę Haręża, Jadwigę Wojciuch. W 1976 r. powstał Szczep im. Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha.

W ostatnich latach w Cięcinie działają dwie drużyny harcerskie:

męska XIII DH Czarna Trzynastka - drużynowy Piotr Gawliński oraz żeńska XIV DH Koniczynki - drużynowa Anna Pawlusińska. W Cięcinie funkcjonuje również gromada zuchów Leśne chochliki.

 

Artykuł dzięki współpracy z "Lokalnym Portalem Cięcina.eu"

Obecnie…

Na dzień dzisiejszy w Cięcinie działają dwie drużyny wielopoziomowe: XIV DH Koniczynki i XII DH Strumień oraz 12 gromada zuchowa Smoczki.

 

zhp

 

XIV DH KONICZYNKI

Drużyna powstała w 2000 roku, gdy dh Ania Noga, wtedy Pawlusińska pojechała na obóz z grupą niezrzeszonych dziewczyn, chcących poznać bliżej harcerski świat. Trzy tygodnie w pogorzelickim lesie, dały im wiele chęci do stworzenia "czegoś" większego. Nie było to łatwe, ale ich trud i zaangażowanie włożone w stworzenie drużyny harcerskiej w Cięcinie nie poszło na marne. Po kilku latach wspaniałej służby dh Ania przekazała drużynę swojej młodszej siostrze dh Natalii Pawlusińskiej, której kadencja była równie owocna. Po niej drużynę przejęła dh Monika Kanik, a 5 lat później przekazała ją pwd Katarzynie Sowie, która pełni funkcję drużynowej do tej pory.

 

12 Gromada Zuchowa SMOCZKI

Po powstaniu XIV DH Koniczynki oraz po jej kilkuletnim działaniu, pojawił się pomysł utworzenia gromady w Cięcinie. Temat podchwyciła dh Magdalena Kanik, która już w 2009 r, utworzyła 12 GZ Smoczki w Cięcinie.

 

zhp

 

Po 4 latach bycia drużynową, swój granatowy sznur oddała  pwd Róży Machała oraz dh Asi Czulak a w późniejszym czasie dołączyły przyboczne: dh Natalia Hatala i dh Klaudia Wojtusiak. W 2016r. i 2018r. gromada uzyskała tytuł Mistrzowskiej Gromady Zuchowej. W 2018r. udała się również na Festiwal Kultury Zuchowej WESOŁEK w Piekarach Śląskich, gdzie w kategorii PIOSENKA zajęła II miejsce, prezentując swoją piosenkę gromady „Ciekawa to droga” wymyśloną przez dh Magdę i dh Natalię!

 

XII DH STRUMIEŃ           

Początki drużyny sięgają roku 2003. To właśnie wtedy na przełomie października/listopada dh Agnieszka Maślanka założyła naszą drużynę. Można uznać, że było to dość trudne zadanie zważając na małą liczebność szkoły podstawowej nr 2 w Cięcinie. Następcą druhny Agnieszki został dh Dawid Gilowski w 2008 roku a następnie dh Justyna Stopka. Z jej pomocą zdobyliśmy I miejsce na Małym Arsenale w 2017 roku. W 2016 dh Justyna pojechała na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa jako jedna z przedstawicielek naszego hufca W 2018 roku dwóch harcerzy starszych pojechało na zlot w Gdańsku.

 

zhp

 

 

Drużyny i Gromada w Cięcinie

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia