wtorek, 21, wrzesień 2021

  Propozycja jak pozbyć się śmieci z naszego otoczenia.

 

 

 

 

 

 

 

“Morza szum, ptaków śpiew, brzydkie śmieci pośród drzew”… czy ktokolwiek chciałby żeby tak brzmiał tekst tej piosenki? Jeśli śmieci w lesie miałyby być bohaterami jakiejkolwiek opowieści, wolelibyśmy by grały role potworów, na które polują wiedźmini. W bestiariuszu tym znalazłyby się: plastikowa butelka, papierek po batonie, puszka po piwie i jednorazowy przenośny grill. Wyjątkowo częste okazy w lasach i na łąkach kraju nad Wisłą.

 

 

 osmieceni

 

Od lat organizujemy akcję “Czyste Beskidy” i zapraszamy na górskie szlaki wszystkich chętnych do wspólnego sprzątania. Od lat również działają w Polsce podobne projekty angażujące dzieci i młodzież. W tym roku z powodu koronawirusa akcje te nie odbyły się albo ich losy wiszą na włosku. 

Zaczęliśmy się jednak zastanawiać czy naprawdę trzeba zwołać wielkie pospolite ruszenie uzbrojonych w worki i rękawiczki wojowników, a potem ofiarować im łupy w postaci koszulek lub innych orderów, by zachęcić ludzi do porządków w przestrzeni, w której tak lubią spędzać wolny czas, za którą tak tęsknili w czasie kwarantanny?

 

osmieceni

Zdecydowaliśmy się zrobić coś innego, a z promocją tej inicjatywy przenieść w kolejne miejsce, w którym ludzie uwielbiają spędzać czas – do internetu.

Oto co proponujemy: 

  • weźcie rodzinę na spacer i zamiast zbierać pokemony, upolujcie parę okazów ze śmieciowego bestiariusza,
  • wybierzcie się na śmieciobranie i zaśpiewajcie dorodnym, czającym się w lesie okazom: “A kiedyś cię znajdę”,
  • zróbcie coś dobrego dla siebie – by cieszyć oczy niezmąconym pięknem krajobrazu i by ocalić zwierzęta przed “śmieciowym jedzeniem”,
  • zróbcie coś dobrego dla następnych pokoleń, by nie musiały śpiewać śmieciowych piosenek!

 

 

osmieceni  

 

Nie chcemy tworzyć kolejnej wyjątkowej i jednorazowej akcji. Chcemy zacząć budować społeczny nawyk i uczynić zbieranie śmieci elementem codzienności, która nie wymaga bohaterstwa. Bez oglądania się na nikogo. Bez orderów, nagród i dyplomów. Potrzebujemy Waszego zaangażowania. Nie szukamy “ambasadorów akcji”, szukamy zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy pokażą innym jakie to może być proste i dobre. 

Wielkie huragany rodzą się ponoć od trzepotania skrzydeł motyla. Bądźcie z nami tymi skrzydłami! Niech skończy się epoka “ośmiecenia”.

 

osmieceni

 

Przyłącz się do nas i powiedz znajomym: Ja też zbieram! Mam już całą kolekcję! 

Jeśli chcesz poczuć się jak bohater to bądź jak Wiedźmin i oczyść las z potworów!

 

Pomóżcie nam dotrzeć do innych udostępniając fotkę z polowania na śmieci z hasztagiem: #osmieceni

 

Z góry serdecznie dziękujemy!

Magda Ostrowska
Czyste Beskidy

 

Komentarze   

0 #2 AdamJura 2020-08-16 18:05
Nie będę sprzątać po innych, bo nie jestem służącym. Apelujcie do ludzi, by sprzątali PO SOBIE , a nie po INNYCH! Trzeba ścigać i karać śmiecących! Ci co śmiecą śmieją się z naiwniaków, którzy po nich zbierają.
0 #1 Wujaszek 2020-06-02 07:38
Pomysł świetny, robię to od lat - po prostu jak idę w las to mam w kieszeni pusta reklamówkę. Jak wracam to już nie jest pusta - częściej śmieci, czasem grzyby ;-)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia