czwartek, 01, październik 2020

 Świadectwa ukończenia klas sprzed wieku.

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego inne niż dotychczas. Epidemia koronowirusa wymusiła początek wakacji jakiego jeszcze nie znamy. Nie było akademii, uroczystych zakończeń ani przemówień tylko  wręczenie świadectw. W sumie to chyba najważniejsze na zakończenie roku szkolnego, aby otrzymać świadectwo i radośnie rozpocząć wakacje. Dawniej świadectwa nazywano cenzurką, a na początku XX wieku dokument potwierdzający ukończenie danej klasy nazywał się „ZAWIADOMIENIE SZKOLNE”.

 

Poniżej prezentujemy dwa "Zawiadomienia Szkolne". Jedno jeszcze z czasów, gdy Cięcina nie należała do województwa krakowskiego, a tym bardziej do śląskiego, tylko do Galicji, a oficjalnie Kraju Koronnego Królestwa Galicji i Lodomerii w Cesarstwie Austro-Węgierskim. Na terenie naszego zaboru przynajmniej oficjalne dokumenty były wystawiane w języku polskim, gdzie w pozostałych dwóch zaborach było to niemożliwe. Co ważne na tych dokumentach widniej podpis ojca lub matki, zapewne odbierającego Zawiadomienie o zakończeniu nauki w danym roku. Więc nic nie dało się ukryć:)

 

uphill_trasa(z arch. Stefana Pieli)

 uphill_trasa

(z arch. Stefana Pieli)

 

Drugie Zawiadomienie to już z czasów II Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie język pozostał ten sam (nawet charakter pisma), już nie Galicja, a województwo krakowskie i w tle znak wodny z polskim orłem. W okresie Galicji był to dwugłowy orzeł C.K. Franciszka Józefa.

 

uphill_trasa

(z arch. Stefana Pieli)

 

uphill_trasa

(z arch. Stefana Pieli)

 

Czasy się zmieniają, nazwy dokumentów potwierdzających zakończenie roku szkolnego również ulegają zmianom. Koniec roku szkolnego i początek wakacji na początku XX i XXI wieku jest czasem, podobnym, takim samym, w którym u każdego z nas zachodzą zmiany. Coś się kończy, ale także coś się zaczyna. Ten rok, szczególnie ostatnie cztery miesiące na pewno są inne, nowe, elektroniczne, wyizolowane i co tam jeszcze komu przyjdzie do głowy.

 

Dzieci i młodzież uczęszczające w tym roku do szkoły zapamiętają go jako rok wyjątkowy. Zapamiętają go również nauczyciele i rodzice, którzy musieli przystosować się do nowej rzeczywistości. Pomimo trudnych i dziwnych czasów udało się wszystkim dotrwać.

 

Przy tych wiekowych „cenzurkach” należy podziękować nauczycielom, którzy pomimo problemów, okazali cierpliwość i wytrwałość przy nauczaniu w klasie i przez łącza internetowe dzieci i młodzież - naszą przyszłość. Miejmy nadzieje, że dzieci docenią swoich nauczycieli i chodzenie do szkoły. Może za sto lat w XXII wieku, ktoś znajdzie „cenzurkę”, z roku szkolnego 2019/2020 i powie swoim prawnukom, że w czasach Covid-u było….a najbardziej pamiętam swojego nauczyciela….

 

fiddler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia