wtorek, 07, grudzień 2021

Bezpośrednie połączenie kolejowe Żywiec - Kraków - Żywiec.

 

 

 

 

 

Jak podaje na swojej stronie Stowarzyszenie Kolej Beskidzka wraz ze zmianą rozkładu jazdy pociągów uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie z Żywca do Krakowa.  W obecnej sytuacji, gdy znaczna część przewoźników „busowych” zawiesza kursy, takie rozwiązanie staje się wyjątkowo interesujące dla osób podróżujących z Żywiecczyzny do Krakowa i z Krakowa do Żywca.

Pociąg do Krakowa stanowił będzie ciekawą ofertę dla osób podróżujących z Żywca do Krakowa i z powrotem.

 

Jak wygląda rozkład jazdy pociągu z Żywca do Krakowa i z Krakowa do Żywca?

 

Pociąg bezpośredni: Żywiec – Kraków

 

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP, 13 grudnia tego roku o godzinie 17:02 z żywieckiego dworca kolejowego odjedzie pierwszy bezpośredni pociąg pasażerski relacji Żywiec – Kraków Główny. Warto przypomnieć, że do tej pory osoby wybierające się w podróż pociągiem z Żywca do Krakowa musiały przesiadać się w Suchej Beskidzkiej. Niestety dla wielu podróżnych stanowiło to znaczące utrudnienie i zmuszało do wyboru alternatywnego środku transportu.

 

pociag_zywiec_krakow

 

O bezpośrednie połączenie kolejowe między Żywcem i Krakowem od kilku lat zabiegało Stowarzyszenie Kolej Beskidzka.

 
Starania aktywistów przyniosły efekt.

 

O bezpośrednie połączenie kolejowe z Żywca do Krakowa od kilku lat zabiegało Stowarzyszenie Kolej Beskidzka. Wreszcie w tym roku, mimo sytuacji spowodowanej przez pandemię koronawirusa, działania aktywistów przyniosły wyczekiwany efekt. Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka Hubert Maślanka:


Uruchamiane połączenie kolejowe jest efektem porozumienia marszałków województw: śląskiego i małopolskiego oraz wsłuchania się w postulaty środowisk lokalnych. Inicjatywa uruchomienia połączenia bezpośredniego była zgłaszana marszałkom województw przez Stowarzyszenie Kolej Beskidzka od kilku lat.

 

Nie tylko dla studentów

 

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i związane z nią obostrzenia zmusiły znaczną część przewoźników, którzy prowadzą przewóz osób busami, do czasowego zawieszenia kursów. Brak dobrego połączenia pomiędzy Żywcem i Krakowem stał się dużym utrudnieniem dla osób, które uczą się lub pracują w Krakowie i nie posiadają własnego środka transportu. Pociąg z Żywca do Krakowa będzie rozwiązaniem tej sytuacji. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest większa przestrzeń, jaką oferuje wagon w stosunku do kabiny samochodu, co wpływa na zmniejszenie ryzyka zakażeniem koronawirusem. W pierwotnych założeniach i koncepcji zgłoszonej przez Stowarzyszenie Kolej Beskidzka potrzebę wprowadzenia takiego połączenia uzasadniano sytuacją uczniów i studentów, którzy uczęszczają do szkół i uniwersytetów w Krakowie.


Uzasadnieniem inicjatywy była potrzeba uruchomienia połączenia dedykowanego studentom z wyeliminowaniem konieczności przesiadki w Suchej Beskidzkiej, która znacząco zniechęcała podróżnych do wybierania tego środka transportu przy podróżach z Żywiecczyzny w kierunku Małopolski. Inicjatywę znacząco wsparli radni samorządu wojewódzkiego, dzięki którym została ona zrealizowana – wyjaśnia Hubert Maślanka.

 

Pociąg z Żywca do Krakowa i z Krakowa do Żywca – rozkład jazdy

 

Pociąg pomiędzy Żywcem i Krakowem będzie kursował dwa razy w tygodniu:

 

- Kraków Główny - Żywiec - w piątki (Kraków: odj. 15:10 - Żywiec: p. 18:05)

 

- Żywiec - Kraków Główny - w niedziele (Żywiec: odj. 17:02 - Kraków Główny: p. 20:18).

 

Warto podkreślić, że piątkowe połączenie pociągu „Pilsko” z Krakowa Głównego do Żywca zostało skomunikowane z połączeniem kolejowym w kierunku Zwardonia i Katowic.
 

Pierwszy bezpośredni pociąg z Żywca do Krakowa w 2020 roku odjedzie 13 grudnia o godzinie 17:02 z peronu numer trzy na żywieckim dworcu kolejowym.

 

źródło: zywiecinfo/ zdjęcie: Marcin Ryś / Stowarzyszenie Kolej Beskidzka

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia