sobota, 19, czerwiec 2021

Dziś przypada 45 rocznica pogrzebu wieloletniego proboszcza w Cięcinie ks. Jana Bryndzy.

 

 

 

 

 

Wstrząsem dla parafii była tragiczna śmierć ks. proboszcza, który zginął w wypadku samochodowym w dniu 17 stycznia 1976r. Wypadek miał miejsce na drodze z Bielska do Krakowa, gdy ks. proboszcz jechał z ks. wikarym Wiesławem Macudą do Kurii z planami na budowę kościoła. Wiadomość tę ogłaszał w niedzielę 18 stycznie ks. dziekan Józef Piotrowski z Ujsół.

 

ryndza

Ks. Jan Bryndza w 1959r.


Wyprowadzenie zwłok z plebanii do kościoła nastąpiło we wtorek 20 stycznia. Pogrzeb odbył się w dniu następnym. Mimo przejmującego chłodu wzięły w nim udział tłumy wiernych.

 

bryndza

 

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Ks. Kardynał Karol Wojtyła, który w homilii powiedział:


"Myślę, że zmarły kapłan zabrał z sobą do trumny i do grobu jakiś szczególny rozdział w życiu naszej archidiecezji, w życiu prezbiterium tej Archidiecezji. Zabrał z sobą do trumny i do grobu jakąś szczególną osobowość - Jego własną, bardzo oryginalną, na którą patrzyliśmy zawsze z sympatią. Bo było coś w tej osobowości bardzo naszego, rodzinnego. Wyniósł to na pewno ze swojego środowiska rodzinnego, ze swojego środowiska parafialnego, przeprowadził przez lata Seminarium, przez lata służby kapłańskiej i w pełni ujawnił właśnie jako Wasz Duszpasterz, jako proboszcz tej parafii.


Dla mnie rys znamienny śp. Ks. Kan. Jana Bryndzy ujawnił się w szczególnej mierze, kiedy byłem tutaj przed kilku laty na wizytacji biskupiej. Wówczas, przeżywając wraz z nim tę wizytację, także i Jego jakoś szczególnie przeżywałem, poznawałem w łączności z całym przeżyciem parafii. I myślałem, że ten Kapłan głęboko wrósł w społeczność parafialną tutejszej, cięcińskiej parafii...

Myślę, że trzeba dopełnić Jego testamentu, bo tego testamentu nie zostawił, nie miał czasu go napisać... Jednakże łatwo się domyśleć, że w tym testamencie, któryby napisał gdyby zdążył, na pewno by Wam dwie rzeczy polecił... Jedną, to ażebyście prowadzili dalej i doprowadzili do końca dzieło budowy kościoła... Ale do tego zapisu, który mówi o budowie kościoła nowoczesnego, widzialnego, potrzebnego Waszej wielkiej parafii, trzeba dodać drugi, chyba jeszcze ważniejszy... ażebyście tak jak za jego życia i duszpasterzowania, tworzyli tę żywą, tę bardzo gorącą wspólnotę Ludu Bożego... Żeby Was ożywiała głęboka wiara. Żebyście z tej wiary kształtowali Wasze Życie i osobiste i rodzinne i społeczne, i żeby ona była siłą wiodącą każdego i wszystkich."

 

bryndza 

bryndza 

ryndza

 

Ks. Jan Marian Bryndza urodził się 29 stycznia 1909r. w Choczni w rodzinie Karola i Wiktorii z domu Balon.

W 1929 roku ukończył wadowickie gimnazjum – wychowawcą jego klasy był prof. Zbigniew Czaderski. Po studiach teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim został wyświęcony na ksiądza w Krakowie w 1934 roku i rozpoczął posługę jako wikariusz w Rudawie.

 

Od 1936 roku przez dwa lata pracował w Płazie koło Chrzanowa, a w 1938 roku został przeniesiony do Cięciny, gdzie już do końca swojego życia pracował. Najpierw jako wikary, później administrator i w końcu proboszcz, który w pamięci starszych parafian do dziś jest bardzo często wspominany.

 

Po wojnie zastępował chorego proboszcza ks. Makowskiego, a od 1947 roku został mianowany administratorem parafii w Cięcinie, do której należały jeszcze miejscowości: Wieprz, Juszczyna, Bystra i Brzuśnik.

 

W 1949 roku rozpoczął odnawianie wnętrza kościoła - malowanie ścian i sufitu, odnowa ołtarzy oraz obrazów. Na początku lat 60-tych przystąpił do wykonania kamiennej podmurówki i wzmocnienia ścian zewnętrznych.

 

W 1966 roku ksiądz Bryndza został oficjalnie proboszczem w Cięcinie. Ponadto w latach 1964 – 1976 był notariuszem dekanatu Żywiec Południe, a w latach 1971 – 1976 wicedziekanem dekanatu Żywiec II.

 

Z tytułu swej działalności był inwigilowany przez Urząd bezpieczeństwa, karany nieuzasadnionymi grzywnami i pozbawiony prawa wyjazdów zagranicznych. Inwiligacja zaczęła się już od 1945 roku z powodu utrzymywania kontaktów z członkami „nielegalnej organizacji” – Obóz Wielkiej Polski. Rozpracowywanie tej sprawy przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Żywcu trwało do 1952 roku.

 

Na początku lat 50-tych ks. Bryndza był wzywany często do UB. Grożono mu więzieniem w związku z głośnym pokazowym procesem czterech księży Kurii Krakowskiej i trzech osób świeckich, oskarżonych o działalność szpiegowską na rzecz USA.

 

Władze finansowe obarczały go nadmiernym podatkiem dochodowym. Działania te miały miejsce w 1958r., gdzie ustaliły roczny dochód z działalności duszpasterskiej w parafii Cięcina za rok 1957 na poziomie 22000 złotych i od tej kwoty  wymierzyły podatek, mimo że ksiądz Bryndza deklarował dochód w wysokości 16012 złotych. Ponownie obarczony został nadmiernym podatkiem dochodowym w roku 1962, a kolejny taki przypadek miał miejsce jeszcze w 1966 roku.

 

Kolegium Karno – Administracyjne w Żywcu w 1961r. prowadziło sprawę w związku ze zorganizowaniem dwóch procesji w oktawie Bożego Ciała. Nie brakowało też donosów. Jednym z nich w 1967r. był donos za kierowanie procesją uliczną w Cięcinie, pod tym określeniem kryło się uroczyste przeprowadzenie księdza prymicjanta z plebanii do kościoła. W pamiętnym roku 1968 został ukarany przez kolegium grzywną w wysokości 1000 złotych i kosztami postępowania za używanie urządzeń megafonowych poza świątynią.

 

W 1974 roku po długich staraniach (od 1959r.) uzyskał pozwolenia na budowę nowego kościoła w Cięcinie. Dwa lata później zginął w wypadku samochodowym koło Kalwarii Zebrzydowskiej, wioząc plany budowy nowej świątyni.

 

Ks. Jan Bryndza został zapamiętany w naszej parafii na długie lata. Dziś mija 45 lat od jego pogrzebu, a wielu starszych parafian wciąż go wspomina. Zawsze on nim myślą jako o dobrym, skromnym i pokornym kapłanie.

 

bryndza

Komunia Święta w 1959r. - nauczycielka Dyrlaga Anna

 

fiddler

źródło: chocznia-kiedyś.blogspot., W. Ficoń - Nasza Wspólnota 16/96, 17/96 , 19/96 20/96

zdjęcia: S. Piela

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia