wtorek, 21, wrzesień 2021

Z pobytu z okazji "65 lat pamięci o bohaterach" w naszej gminie.

 

 

 

 

 

21 sierpnia br. w Wielkiej Brytani zmarła Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźctwie. Miała 90 lat.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z wizyty pary prezydenckiej w 2004r. w Wegierskeij Górce, podczas uroczystości związanych z rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej.

 

 

Fotorelacja z wizyty Prezydenta RP Pana Ryszarda Kaczorowskiego z małżonką w Węgierskiej Górce 01.09.2004  - "65 lat pamięci o bohaterach".

 

kaczorowska

 

 

Po oficjalnych uroczystościach przy  Schronie Wędrowiec, odbyło się spotkanie Pary Prezydenckiej w restauracji "Melaxa" z mieszkańcami naszej gminy, wśród których byli przedstawiciele - Kombatantów, władz Gminy i Powiatu, Strażaków,  Nauczycieli, Harcerzy, Akcji Katolickiej, PTTK, Koła Gospodyń Wiejskich, Związku Podhalan.

Pani Prezydentowa długo rozmawiała z Marią Habsburg.

 

kaczorowska

 

 

 

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska, Pierwsza Dama RP na Uchodźctwie

Urodziła się w 1930 roku w Stanisławowie (dzisiejszy Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). W 1940 wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż.

 

Była jednym z „tułaczych dzieci”: po opuszczeniu ZSRR i długiej drodze przez Persję, trafiła do Ugandy. Tam, w Koja, chodziła do polskiej szkoły. W Ugandzie pozostał do końca lat 40. XX wieku, a następnie wyjechała do Wielkiej Brytanii.

 

Po skończeniu studiów na uniwersytecie londyńskim, rozpoczęła pracę nauczycielki. Dzięki zaangażowaniu w działalność harcerską poznała swojego Ryszarda Kaczorowskiego, którego poślubiła 19 lipca 1952 roku. Para miała dwie córki: Jadwigę i Alicję oraz pięcioro wnuków.

 

Karolina Kaczorowska była aktywną uczestniczką życia społecznego polskiej emigracji. Prócz harcerstwa szczególnym zaangażowaniem była dla niej m.in. w działalność charytatywna Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii.

 

19 lipca 1989, po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. W grudniu 1990 Ryszard Kaczorowski uroczyście przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska towarzyszyła wówczas mężowi i był to dla niej pierwszy powrót do kraju po 50 latach.

 

10 kwietnia 2010 miała wraz z mężem wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam, i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego samolotu, zginął w katastrofie smoleńskiej. 

 

Pomimo tragedii Karolina Kaczorowska nie zaprzestała swojej działalności publicznej. Była szczególną kustoszką pamięci o zmarłym mężu. 

W 2012 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

kaczorowska

 

Fotorelacja z tego wydarzenia

 

Wspomnienia po Karolinie Kaczorowskiej

 

 

 

Nadesłane przez S. Piela

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Przekaż 1% podatku dla Juli Białoń

Radio Cięcina

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia