niedziela, 10, grudzień 2023

Przeszli Dróżkami Matki Boskiej w Kalwarii.

 

 

 

 

 

W sobotę 16 września o godz. 10.00 w Kalwarii Zebrzydowskiej mszą św. rozpoczęły się „Dróżki”. Grupa  ponad 150 pątników z Cięciny wędrowała spod Bazyliki po pagórkach kalwaryjskich rozważając najważniejsze momenty z życia Matki Boskiej. Grupie pątników przewodniczył ks. Dawida Szewczyk.

 

drozki_2023

 

Pierwszy wyjazd na dróżki odbył się w 2017r. Inicjatorem tego wydarzenia był ks. Grzegorz Badura. Tamte rozważania były prowadzone przy stacjach na dróżkach Pana Jezusa. Od 2018r. prowadzone są do 24 stacji na dróżkach Matki Boskiej. Inicjatywę tą kontynuuje ks. Dawid Szewczyk, który kolejny już raz zorganizowała wspólne wędrowanie i modlitwę w intencji swoich rodzin, naszej parafii, Ojczyzny, oraz w wielu innych intencjach.

 

drozki_2023

 

 

Kalwaria to łacińska nazwa hebrajskiej Golgoty – miejsca śmierci Zbawiciela. Wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski, pod wpływem lektury książki Christiana Adrichomiusza, opisującej Jerozolimę w czasach Chrystusa, postanowił rozplanować na terenie swojej posiadłości, na stokach Góry Lanckorońskiej (530 m) i góry Żar (527 m), i wybudować w ok.1600 roku stacje Męki Pańskiej. Gdy okazało się, że wytyczone odległości między budowanymi obiektami są znacznie większe niż w Ziemi Świętej, pobożny wojewoda stwierdził, że „za jeden krok Chrystusa winniśmy zrobić i dziesięć…" Natomiast budowę obiektów na dróżkach Matki Bożej rozpoczął w 1623 roku syn Mikołaja Zebrzydowskiego – Jan.

 

drozki_2023

 

Dróżki rozlokowane są na obszarze 6 kilometrów kwadratowych, a długość każdej to ok. 7 kilometrów. Część obiektów na Dróżkach to arcydzieła architektury: np. Domek Matki Bożej, Pałac Piłata, Kościół Ukrzyżowania.

 

 

drozki_2023

 

 

Poniżej fotorleacja:

 

Dróżki Kalwaryjskie 2023

 

fiddler

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia