środa, 10, czerwiec 2026

Brzegi naszych rzek znacząco ucierpiały po niedawnych wezbraniach.

Kilka ostatnich wezbrań lokalnych potoków spowodowało znaczące szkody, ubytki w strukturze ich brzegów i koryt. Nietrudno zlokalizować przy większości posesji wzdłuż Cięcinki wypłukane lub podmyte kamienie, z których wybudowane jest koryto na uregulowanym odcinku rzeki. Nie należy nikomu tłumaczyć (a szczególnie pamiętającym rok 1997), że właśnie takie ubytki są początkiem najgorszego - czyli kaskadowego niszczenia muru brzegowego co może skutkować podmyciem mostów, kładek czy całych posesji.

Kolejnym problemem są trawy, krzewy czy nawet samo rozsiewające się drzewa, które wyrastając pomiędzy kamiennymi blokami tworzącymi brzeg powodują ich rozsadzanie i zwiększając prawdopodobieństwo ich podmycia .

Instytucją odpowiedzialną za stan i utrzymanie potoków na terenie naszej miejscowości jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie a na szczeblu lokalnym - Zarząd Zlewni Soły i Skawy z siedzibą w Żywcu.

Proponujemy naszym Czytelnikom "połączenie sił" i wspólne przedstawienie stanu brzegów Cięcinki i Lorańca powyższej Instytucji. Bardzo prosimy o nadsyłanie na nasz  adres mailowy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - zdjęć i opisów uszkodzeń, które zauważacie na terenie Waszych posesji i nie tylko.

Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się pokazać problem, który faktycznie jest i w przyszłości może spowodować wielkie straty dla naszej miejscowości, a zwłaszcza dla mieszkańców posiadających działki w biegu cięcińskich potoków. Już nie raz takie akcje podejmowane przez Społeczność zgromadzoną wokół portalu przynosiły efekty - tym razem musi być podobnie!

To nic nas nie kosztuje, a może przynieść wymierne korzyści i wzrost poczucia bezpieczeństwa.

Bądźmy mądrzy przed szkodą!

Ostatnia powódź obiektywami naszych Użytkowników:

Czytaj także:

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie Zarząd Zlewni Soły i Skawy z siedzibą w Żywcu

Tama na Lorańcu

Wielka woda

 

Komentarze   

0 #1 woql 2010-08-22 20:49
ciekaw jestem jak duży jest odzew "Cięcinian".

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kronika Cięciny

 
als logo

ALS Cięcina 2025

 
als logo
 
Akcja Renowacja
  


Nasi partnerzy


 
Arkom logo
rysianka_team
Żywiec Zdrój logo
mcd electronics
Przedszkole AKUKU
mcd electronics
 
Pomoc dla Marcina Walusiaka
Pomoc dla Majki Galica

Facebook

 fb

 
 
Pomoc dla Majki Galica
Pomoc dla Michała Gluzy
 
Pomoc dla Grażyny
Pomoc dla Grażyny Witos-Fabian

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia