sobota, 18, listopad 2017
Ej moji ludkowie łobrociło sie to na tym świecie, i nic to nie bywo jako to kiesik bywało.   Wiosna przysła,śniegi sie zabrały ku wodzie a po wiyrchak cichućko.Nika płuzek nie kwicy,nika furmon skiby nie łodwaluje.Nima juz tego wesołego zycio po groniak.Pola co to kiesik korcowali nase dziadki z lasa to juz wsio kicokami zarosło,ino dziki świnie po tyk krzokak teraz krucom.Podziały sie zwady po niwkak.Bo sie ta tez ciynzko casami wadzowali.Tyn na tego ze mu dwa cyntle przy łoroł ,a zaś baby jedna na drugom, ze kury przysade wygrzebały.Taki to były casy ze kazdy cyntel ziymie był sanowany...Wsyndy ludzie paśli i kazdy swoigo pilnowoł.Posali nawet po pajskim lesie chłodź ta leśnicy pilnowoł i jak spotkoł to krowy zabroł i logom wymłocił.Żabnicanie łorali i sioli po samym wiyrchu gronia.Wychłodzili do sopow i po kiela nie po  sioli i nie po sadzili ziomniokow to siedzieli w sopak na łonkak.Wyjyzdzali ludzie łod Sobalki łod Gondzioka,Micioki,Jyndrysi zaś łod Biegunow.Wiecorami po sopak siodowali polili łognie śpiywali.Rano zaś wcas śli do roboty.Na polane Spolno wyjyzdzali Kupcoki łod Fabisia.Jak się wziyni za łorani,a wziyni bekaj a wadzić sie to jaze po Płonym było swysno jak wojujom.Do Dzisia sie smiejom po Płonym ze jak Kupcoki wysły łoraj na Spolnom ,to jaze kury ze strachu po krzokak siedziały i tydziyj jajek nie niesły.Taki to był gruch po niwkak i polanak.Teraz wsio sie to podziało.Jak wyndzies do gronia to ino ptoki spiywajom i dziki świnie rusajom kicokami.Ludzie ci co te ziym umiłowali po marli biydoki.Jak by sie teraz tu wrocili a uwidzieli co sie porobiło to by napewno nazod z zolu pomarli.Młodyk wlece do świata ,nima w nik juz tej zyłki do gospodarki.Godajom ino ze sie nie łopłaci.Ale cosik sie mi zdo ze sie jesce przyłogi za cerniom łod skibow a polany za biylom łod łowiec .Casy idom ku gorsymu to nie wiada cy sie nie bydzie trza nazod gospodarce ukłonić.Zawse z tej cornej kamiynistej ziymie mozna wyrwać kawołek dobrego chleba.Moze sie ta kie dockomy jak nazod zacnom puzki kwicej i wiokani sie bydzie niesło po gorak.Dej boze zeby kie ta wiosna była tako jak bywała za downyk piyknyk rokow.

Komentarze   

0 #2 Mariusz Kąkol-Harnaś 2009-04-25 08:08
Mały gazdo była by tez to fachowo rzec kieby ci sie sprowdziło to co godos.Coby wreście górole i chłopy po całej Polsce mogli zyc godnie z tej gospodarki.Coby wrocili do tej cornej kamiynistej ziymie i coby sie na zod wsio zacyno łopłacij.Coby sie łowiecki po holak zaś zacyny biylij i zbyrcej wesoło dzwonkami.Zeby zaś było swychaj tyn gwar po polak i porskani konicka .Moze wrocom ty casy ze łosełki bydom po kosak zbyrcej a ludzie zacnom zyć z tego z cego ik dziadowie zyli bez setki rokw.Dej ci boze Mały Gazdo zebys był tym dobrym prorokiym dlo nasej gospodarki a i tradycje.
0 #1 Mały gazda 2009-04-24 23:58
Ano tez prowda ze ty zwada były po groniak i niesło się to daleko, ze cłowiek nie kcioł a musiol słuchać. Tak se myśle ze ludzie wyjdom na gronie albo z przymusu albo ze bydom za to płacić sakramyncki piniondze ale nie z unje za nic nie robiynie ino za konkretnego zimnioka doslownie. A bydzie tak. Miasta bydom tak gnuśne i śtucne ze przydzie moda na wszyscko co jest naturalne albo przynajmij mo jaki taki zwiazek ze ziemiom i bydom garnoć do nasyk chlopow po rozne urodzaje ale nie jak do straganu ino kazdy z nik bydzie godol miedzy sobą ze jedzie na swoje, mikropole, ktore bydzie mu łobrobiol gazda. Uni zas sie bydom kwolic jaki to dobre naturalne cuda maja po groniak. Gazda zas bydzie miol takik hucpokow z miasta ze dwajscia i wyincyj i kazdego bydzie kasowol za te przyjemnos.

Tak samo bydzie z gowiedziom po sopak. Wsyćki krowy, konie, swinie, truśie bydom dostypne w internecie przez kamery. Gazdowie bydom to chowaj a ty hucpoki z miast zas przyjadom roz do roku abo wcale na to zaglondnyj na zywo, zjeś jaką łośkamine, kopnyć się na gniadym po borach. Zaś kazdy z nik bydzie godoł miendzy soba kiela tego mają i jak tego pilnujom.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze | Ostatnio dodane

Fotoforum | Ostatnio dodane zdjęcia